Take a fresh look at your lifestyle.

تاثیر تورم در فارکس

تورم به عنوان یک علت واکنش برانگیز در بازار فارکس

0 15

تاثیر تورم در فارکس به چه صورتی است؟ آیا می دانید تورم چگونه اندازه گیری می شود؟ تورم مفهومی اقتصادی بسیار مهمی است که کم و بیش همگان آن را شنیده ایم. اما شاید جزئیات آن را به خوبی درک نکرده باشیم و همینطور تاثیری که می تواند بر بازار فارکس و در نهایت بر روی دارایی های سرمایه گذاری شده در این بازار بگذارد.
عددی که بالا و پایین شدن آن تاثیر زیادی روی زندگی افراد می گذارد. در این مقاله که darsfx تقدیم شما عزیزان می کند قصدمان پرداختن به تاثیر تورم در فارکس می باشد. در این راستا به موضوعاتی چون انواع تورم، چگونگی اندازه گیری آن، نحوه مدیریت و نهایتا اینکه چگونه تاثیر تورم در فارکس می تواند فعالان این حوزه را نگران سازد خواهیم پرداخت . با ما تا انتها همراه باشید.

فهرست مطالب

تورم چیست

نحوه اندازه گیری تورم

مدیریت تورم

فارکس و عوامل موثر در ایجاد تورم

تورم چه کشورهایی بر فارکس تاثیر می گذارد

تورم چیست

 در ابتدا بهتر است که کمی با مفهوم تورم و انواع آن آشنا شویم. بعد از آن درک  تاثیر تورم در فارکس آسانتر خواهد شد.  

تورم به معنای  افزایش قیمت می باشد. در توضیح ساده تر، تورم را می توان کاهش یافتن قدرت خرید مردم در طول زمان دانست.  نرخ کاهش قدرت خرید را نیز می توان در افزایش یافتن متوسط ​​قیمت سبدی از کالاها و خدمات منتخب در یک تایم زمانی منعکس  نمود. 

افزایش قیمت ها، عموما به صورت درصد بیان می شود، به این مفهوم که یک واحد ارز به طور موثر کمتر از دوره های قبل خرید می کند. همینطور می توان میزان تورم را می توان با کاهش تورم مقایسه نمود و هنگامی رخ می دهد که قیمت ها کاهش یافته و قدرت خرید بالا می رود.

تورم در واقع نرخی می باشد که در آن قیمت کالاها و خدمات افزایش پیدا می کند. تورم یا inflation یک شاخص اقتصادی است و نشان از سرعت رشد قیمت کالاها و خدمات در یک دوره زمانی دارد. 

در خصوص  تاثیر تورم در فارکس، می توان گفت که این افزایش رشد کلی قیمتها یا همان تورم کاهش یافتن قدرت خرید ارز را در پی دارد. در حقیقت ارزش آن را  تضعیف می سازد. به بیان دیگر تورم بالا رفتن بی رویه و پی در پی در سطح عمومی قیمت هاست.

در این بخش انواع تورم را در  ادامه بررسی تاثیر تورم در فارکس بیان می کنیم.

  • تورم داخلی(Built-in Inflation) می تواند علت افزایش نرخ تورم را منجر شود .
  • تورم از نوع کشش تقاضا (Demand-Pull): در این نوع از تورم،  تقاضای کلی جهت کالا و عرضه از میزان ظرفیت تولید در بازار بالاتر می رود.
  • تورم فشاری هزینه یا (Cost-Push Inflation) چنانچه بالا رفتن میزان تقاضا با تولید نرخ ثابت همراه باشد نتیجه آن  می شود که بین تقاضا و عرضه شکاف ایجاد می شود. در واقع  میزان تقاضا خیلی بیشتر از میزان تولید است که در نتیجه آن افزایش قیمت کالاها و خدمات  خواهد بود. البته تورم فشاری هزینه شکل دیگری هم  دارد که منجر به کمبود ناگهانی میزان عرضه و در نتیجه افزایش هزینه تولید و نهایتا افزایش نرخ تورم  را منجر می گردد.
تورم در فارکس

نحوه اندازه گیری تورم

 از موضوع اصلی، یعنی تاثیر تورم در فارکس  دور نشویم. بنا بر یک باوری که وجود دارد که البته اشتباه است، تورم پایین منجر به رشد اقتصادی خوبی خواهد شد که همانطورکه گفته شد تصور اشتباهی است تورم در هر صورتی که خارج از میزان استاندارد آن باشد باعث ضرر به اقتصاد خواهد شد . 

 باید توجه کنیم که بالا بودن تورم در یک کشور منجر به تضعیف رشد اقتصادی در یک کشور خواهد شد.  افزایش تورم به معنای افزایش قیمت تمام شده کالاهای مصرفی می باشد. این امر اشاره به مشتریان خارجی کمتر و در حقیقت ارز خارجی کمتر دارد. نتیجه آن مختل کردن تراز تجاری یک کشور خواهد بود. 

تاثیر تورم در فارکس را می توان اینگونه تشریح کرد که  در نتیجه آن میزان تقاضای ارز کاهش خواهد یافت و نهایتا ارز آن کشور ارزش خود را از دست خواهد داد. باید بگوییم که ارز خارجی به شدت تحت تاثیر تورم قرار دارد که به طور مستقیم بر روی معاملات فارکس شما تاثیر خواهد گذاشت. کاهش یافتن نرخ ارز منجر به کاهش یافتن قدرت خرید خواهد شد.

همانطور که پیشتر هم گفته شد تورم از متغیرهای اصلی اقتصاد کلان بوده و میزان رشد قیمتی در سبدی از کالا و خدمات در یک تایم زمانی یکساله می باشد.

 در گزارشات آماری و اقتصادی تورم به طرق مختلف محاسبه شده و عدد آن اعلام می گردد. می توان آن را رشد شاخص قیمت یا  (CPI) در طی یک دوره مشخص دانست. 

مدیریت تورم

دوستان در مورد  تاثیر تورم در فارکس صحبت کردیم. حال ببینیم که چگونه می توان آن را مدیریت کرد؟ برای مهار و مدیریت تورم نکاتی وجود دارد که باید مد نظر مدیران قرار گیرد. اول این است که راهکاری برای مقابله با افزایش قیمتها داشته باشند و بدانند چگونه با آن مقابله کنند. ساده ترین حالت آن داشتن استراتژی و خط مشی برای زمان هایی است که قیمتها افزایش می یابند و هرگونه اقدامی در جهت کاهش هزینه ایجاد تغییر صورت گیرد. اقتصاددانان این هزینه ها را “هزینه های منو” می نامند.

بانک های مرکزی با افزایش نرخ بهره سعی در مدیریت و مهار تورم دارند. لذا شرکتها هم باید استراتژی های خود را با توجه به آن مورد ارزیابی قرار دهند.

هرچه نرخ بهره بالاتر رود، سرمایه گذاران را به سودهای کوتاه مدت متمایل می سازد. 

 

فارکس و عوامل موثر در ایجاد تورم

در ادامه بررسی تاثیر تورم در فارکس، اشاره شد که تورم یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی ارزش یک ارز می باشد. دقیقا به همین علت است که تورم، نقش پر رنگی بر بازار فارکس دارد. چرا که معامله گران مجبورند قیمتهای گزافی برای ارزهای مختلف بپردازند. به همین خاطر آنها منتظر مهار تورم می مانند. البته این بالارفتن به نفع معامله  گرانی است که قصد فروش ارز را دارند چرا که از این اختلاف قیمت به سود می رسند.

شاخص نرخ تورم به عنوان معیاری جهت سنجیدن موقعیت بازار است. تریدرها قادر خواهند بود وضعیت بازار را سنجیده و بدانند که چه زمانی برای انجام معامله مناسب است و چه زمانی باید دست نگه دارند.      

تورم چه کشورهایی بر فارکس تاثیر می گذارد

با توجه به آنچه که تا اینجا در مورد تاثیر تورم در فارکس گفته شد می توان به این نتیجه رسید که کشورهایی که دارای واحد پول قوی تری می باشند تاثیر تورم بر آنها می تواند بر بازار فارکس نیز تاثیر گذارتر باشد.

برای مثال دلار ایالات متحده به عنوان یک واحد پول قدرتمند می تواند بر بازار فارکس تاثیرزیادی گذارد. همچنین واحد پول یورو نیز به عنوان رقیب قدرتمند دلار می تواند اثرگذار باشد.   

حرف آخر

 تاثیر تورم در فارکس را در این مقاله بررسی کردیم. همانطور که گفتیم مفهوم تورم افزایش بی رویه و پی در پی در سطح عمومی قیمت ها می باشد.

تورمی که بیشتر از حد باشد به طور کلی برای یک اقتصاد بد در نظر گرفته می شود. این در حالی که تورم بسیار کم نیز مضر تلقی می گردد. اقتصاددانان از نرخ متوسط ​​تورم کم تا متوسط که حدود 2 درصد در سال باشد حمایت می کنند.

 تاثیر تورم در فارکس میتواند مشهود باشد. همانطور که در مقاله هم به آن پرداخته شد، بسته به اثر گذار بودن کشوری که تورم در آن بالاست در بازار فارکس متفاوت خواهد بود. 

با امید به اینکه مطالب این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. نظرات و تجربیات با ارزش خود را با ما در خصوص  تاثیر تورم در فارکس  به اشتراک  گذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.