Take a fresh look at your lifestyle.

تاثیر جنگ در فارکس

آیا جنگ میتواند باعث ضرر های سنگین در بازار فارکس شود ؟

4 57

تاثیر جنگ در فارکس، به عنوان یکی از فاکتورهای مهم تاثیرگذار در فارکس شمرده می شود. امروزه به دلیل گستردگی روز افزونی که بازارهای مالی پیدا کرده اند و همینطور ورود افراد بسیاری به این حوزه، نقش بسیار مهمی در اقتصاد پیدا کرده است. لذا تاثیر اخبارهای جهانی بر بازار فارکس و از جمله تاثیر جنگ در فارکس را نباید منکر شد. آنچه که بازار فارکس را تحت تاثیر خود قرار می دهد تنها منحصر به چارت و نمودار و تحلیل تکنیکال نیست، عوامل مهم دیگری هم هستند باعث ایجاد تغییراتی در حرکت قیمت میگردند که باید مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرند (تحلیل فاندامنتال).
یکی از مهمترین عواملی که می توان برشمرد، تاثیر جنگ در فارکس است. به دلیلی شرایط حساسی که در حال حاضر دنیا با آن روبروست (جنگ بین روسیه و اوکراین) تیم Darsfx بر آن شد تا بر حسب شرایط این مقاله را تقدیم حضور شما همراهان عزیز نماید.

فهرست مطالب

تاثیر جنگ بر بازار فارکس

تاثیر جنگ بر کاهش ارزش ارز کشورها

چه آیتم های معاملاتی با توجه به جنگ ارزش پیدا می کند؟

در زمان تاثیرجنگ در فارکس معامله گران چه کارهایی بایستی انجام دهند.

تاثیر جنگ بر بازار فارکس

در نخستین بخش از مقاله تاثیر جنگ در فارکس، می پردازیم به اینکه جنگ چگونه می تواند بر بازار فارکس تاثیر  گذار باشد؟ اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، باید گفت تنها اعداد و ارقام نیستند که سقف ها و کفها، در الگوها را می سازند. بلکه اخبار و رخدادهایی می باشد که در جهان حادث می شود مانند جنگ، بیماریهای همه گیر، و… می تواند حرکت بازار را تحت الشعاع خود قرار دهد. بررسی اخبار و رخدادهای تاثیرگذار را تحلیل فاندامنتال می نامند.  تاثیر جنگ در فارکس، می تواند عواقبی در پی داشته باشد از جمله  کاهش ارزش پول.   

البته از دیدگاه اقتصادی و فاندامنتالیستی اینگونه باید گفت که آنچه که اهمیت دارد ذهنیت افراد و متعاقب آن تصمیماتی است که به آن واسطه اتخاذ می شود و اینکه تا چه حدی می توان سریعتر به داده های خبری و رخدادها دسترسی پیدا کرد تا قبل از آنکه اثرات پیرامون آن بر اقتصاد و جامعه تاثیر بگذارد، تاثیر جنگ در فارکس را با امکانات موجود بررسی و تحلیل کرده و تصمیماتی جهت پیشگیری اتخاذ نمود.

برخی از کارشناسان معتقدند که تاثیر جنگ در فارکس ممکن است در کوتاه مدت خود را نشان ندهد. از سوی دیگر سرمایه گذاران می گویند که جنگهای اخیر تاثیر آنچنانی بر بازار سهام و ارز نداشته است. هزینه های مربوط به جنگ میتواند تاثیراتی که منجر به کاهش تولید ناخالص داخلی آمریکا گردد را در پی داشته باشد. 

بد نیست که در اینجا اشاره ای داشته باشیم به معمای جنگ! که در اثر آن هرچه احتمال وقوع جنگ شدت بیشتری می گیرد قیمت سهام کاهش یافته و نقطه مقابل آن زمانی است که جنگ آغاز میگردد و قیمت سهام افزایش می یابد.

تاثیر جنگ بر کاهش ارزش ارز کشورها 

در ادامه بررسی  تاثیر جنگ در فارکس، به بررسی مواردی چون کاهش ارزش پول یا ارز کشورها و جنگ ارزی خواهیم پرداخت. 

مفهوم کاهش ارزش پول  چیست؟

این مفهوم، اتخاذ تصمیماتی را شامل می گردد جهت کاهش استراتژیک قدرت خرید پول یک کشور. این یک استراتژی است که کشورها برای کسب مزیت رقابتی در تجارت بین المللی و کاهش دادن بار بدهی  تعقیب می کنند. اما اگر بخواهیم آن را در قالب  تاثیر جنگ در فارکس بررسی کنیم باید گفت که جنگ به شدت بر اقتصاد یک کشور تاثیر می گذارد. همچنین تراز تجاری یک کشور نیز با کسری روبرو خواهد شد، چراکه کشور جهت تامین نمودن هزینه‌های جنگ و همینطور برآوردن نیازهای غیر نظامیان،  نیاز دارد که کالا وارد کند. لذا باعث کاهش عرضه پول و به دنبال آن افزایش نرخ بهره را در پی خواهد داشت.

بد نیست اشاره ای هم داشته باشیم به اصطلاح  جنگ ارزی. می توان اینگونه جنگ ارزی را تعریف کرد که کشورها برای کسب کردن مزیت نسبی در تجارت جهانی وارد جنگ ارزی می شوند  که نتایج مثبتی را در پی خواهد داشت از جمله افزایش صادرات، ایجاد مشاغل و نهایتا رشد در اقتصاد اتفاق خواهد افتاد. 

افت ارزش پول

چه آیتم های معاملاتی با توجه به جنگ ارزش پیدا می کند؟

در این بخش از مبحث تاثیر جنگ در فارکس ببینیم که چه آیتم های معاملاتی با توجه به جنگ ارزش پیدا می کند؟  و یا به دلیل  تاثیر جنگ در فارکس، کدام یک از آیتم های معاملاتی دارای ارزش بالاتری خواهد بود؟

درگیری نظامی که مابین کشورها معمولا اعمال می شود، تحریم های تجاری جزئی یا کلی را بر مبادله کالا در پی خواهد داشت. همچنین این امکان نیز وجود دارد که نبض جریانهای تجاری، در تجارت جهانی کاهش یابد. دولتها در طی جنگ به دنبال آن هستند که دو هدف را تعدیل کنند. یکی از این اهداف  این است که درآمدی که در طول جنگ حاصل می گردد به حداکثر برسد و دیگر آنکه توانایی حریف خود را جهت بهره مندی نظامی از تجارت به حداقل برسانند. در واقع دولتها با دشمن تجارت می کنند. 

فاکتورهایی که باید  در خصوص تاثیر جنگ در فارکس در نظر گرفته شود مثل زمان وقوع جنگ، منطقه وقوع جنگ در دنیا و.. برای مثال در جریان جنگ جهانی دوم در اروپای اشغال شده، با توجه به شرایط موجود بهترین و ایمن ترین دارایی طلا  برای حفظ ثروت و نقدینگی بود. ولی طلا هم به عنوان یکی از ایتم های معاملاتی برخی عوامل موثر بر روی طلا تاثیر میگذارد. دارایی های با ارزش چون  ارز بادوام، زمین و همینطور املاک و مستغلات، و مشاغل تنها در شرایطی جواب می دهند که  که افق بلند مدتی داشته باشید. در زمان جنگ جهانی دوم بازار سیاه از جمله حرفه های پولساز بود.

 تاثیرجنگ در فارکس بر معامله گران 

در زمان جنگ معامله گران چه کاری باید انجام دهند؟ در خصوص تاثیر جنگ در فارکس آنچه که هست، در سالهای اخیر به دلیل آنکه ساختارهای بازار نفت جهانی تغییر کرده است، برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله چه عواملی بر نفت تاثیر میگذارد را مطالعه کنید . به همین دلیل نوسانات اخیر بر ایالات متحده خیلی آسیب زننده نخواهد بود و تاثیر جنگ در فارکس خیلی نگران کننده نیست. دلیل دیگری هم که شاید بتوان به عنوان عامل آرامش بازار ها و بی تفاوت بودن سرمایه گذاران بر شمرد دلایل روانی است که  تاثیر جنگ در فارکس را کم رنگ تر می سازد. سرمایه گذاران شاهد بازگشت آرامش به بازار بعد از بحرانهای بزرگ اقتصادی که آمریکا پشت سر گذاشته بوده اند. به همین دلیل است که اغلب بازار ها آن را کنار می گذارند.

تاثیر جنگ بر معامله گران

ریسک پذیری و ریسک گریزی در جنگ

در حال حاضر دنیا شاهد جنگ روسیه و  اوکراین می باشد و اگر این جنگ منجر به درگیری آمریکا و متحدانش گردد، هزینه بالایی را برای ایالات متحده در بر خواهد داشت. بنابر تجربیات گذشته، آمریکا تا به حال 6.4 میلیارد دلار بابت جنگ های بعد از 11 سپتامبر هزینه کرده که رقم بالا و قابل توجه ای از تولید ناخالص داخلی این کشور است. متخصصان سرمایه گذاری بر این باورند که جنگهای گذشته باعث افت طولانی مدت سهام آمریکا نشده اند. در شرایط جنگ،  بازار ممکن است ریسک گریز و یا ریسک پذیر گردد، اگر معامله گران به تحولات اقتصادی خوشبین باشند، ریسک پذیری تقویت می گردد در غیر این صورت، اگر معامله گران بدبین شوند، بازار ریسک گریز خواهند شد.

مثالی که  می توان زد در صورت ایجاد تنش بین قدرتهای اقتصادی چون آمریکا و چین معامله گران سراغ سرمایه گذاری ایمن می روند. و این به مفهوم ریسک گریز بودن است. سهام و نفت را می توان دارایی های ریسکی نامید. جالب اینجاست که بدلیل تامین قسمت اعظمی از حجم تولیدات نفتی و گازی و فلزات گرانبها توسط کشور روسیه تامین میشود و تولیدات گندم هر دو کشور درگیر جنگ (روسیه و اوکراین) در سطح جهان قابل توجه است توانست تاثیر بسیار زیادی در قیمتهای جهانی کالای ذکر شده بگذارد. که به دلیل حیاتی بودن موضوع باعث رشد غیر قابل باوری در قیمت‌ها شاهد بودیم. دارایی های ایمن اوراق خزانه داری آمریکا، ارز با دوام مانند ین ژاپن، دلار آمریکا و دلار استرالیا نیز از انواع ارز با دوام و دارایی ایمن محسوب می گردند.

حرف آخر

تاثیر جنگ در فارکس، به عنوان یکی از عوامل مهم و قابل بررسی در تحلیل فاندامنتال  به شمار می رود. در مورد تاثیر جنگ در فارکس می توان اینگونه گفت که در شرایط جنگ، بسته به اینکه جنگ در کجا و میان چه کشورهایی اتفاق افتاده است، متفاوت خواهد بود. اگر قدرتهای بزرگ اقتصادی درگیر جنگ شوند، معامله گران ریسک گریزی را انتخاب کرده و به دنبال آیتم های معاملاتی با ریسک پایین تر می روند. این بسته به میزان اعتماد معامله گران و سرمایه گذاران به بازار دارد که امیدوارانه به بازار نگاه کنند و یا بالعکس. در هر یک از حالات ذکر شده تصمیمات معاملاتی متفاوتی از جانب معامله گران اتخاذ خواهد شد.  

با این امید که مقاله تاثیر جنگ در فارکس نظرات شما عزیزان را جلب نموده باشد. در نظر داشته باشید که شما عزیزان می توانید از طریق  قسمت نظرات میتوانید سوالات و یا نظررات با ارزش خود را برای ما ارسال نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی در هر یک از موضوعات می توانید از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

 

4 نظرات
 1. سعید می گوید

  قبلا که تو بورس بودم کوچکترین اتفاق و تنش رو بازار اثر میذاشت. جنگ اوکراین و روسیه هم تا حدی تاثیر خودش رو روی بازار فارکس و خصوصا بعضی آیتم ها گذاشت

 2. آتنا می گوید

  من واقعا خاطره بدی از جنگ روسیه و اکراین دارم، اون شبی که روسیه به اکراین حمله کرد من پوزیشن باز داشتم و استاپ هم نزاشته بودم و کل پولم رو از دست دادم.

 3. hamid می گوید

  به نظر شما جنگ روسیه و اوکراین بیشتر از همه روی چه اینسترومنتهایی تاثیر میذاره؟

  1. Admin admin می گوید

   باسلام
   در زمان جنگ باید به دارایی های موجود دو کشور دقت کنید و علاوه بر آن همیشه در جنگ اکثر ایتم ها درگیر میشود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.