Take a fresh look at your lifestyle.

دی اپ (dapp)

دی اپ (dapp) برنامه های غیر متمرکز چیست؟

0 12

دی اپ (dapp) ها را چقدر می شناسید؟ آیا زمینه های کاربرد ی آنها را می شناسید؟
بیشتر از یک دهه است که از ورود دنیای ارز دیجیتال که شروع آن با معرفی بیت کوین بوده می گذرد. تقریبا روزی نیست که شاهد حضور نوآوری های جدیدی در زمینه های مختلف آن نباشیم. امروزه کارهای زیادی با استفاده از خود تکنولوژی بلاک چین انجام می شود. اما خیلی از توسعه دهندگان هم هستند که بر روی برنامه هایی که بر بلاکچین مبتنی هستند کار می کنند. دی اپ (dapp) نام اینگونه برنامه هاست که darsfx در این مقاله به آن می پردازد. این برنامه ها از دنیای کریپتوها منشا گرفته اند و هم از نظر ماهیتی و هم از نظر عملکردی برجسته هستند برای آنکه دی اپ (dapp) را بهتر بشناسید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فهرست مطالب

دی اپ یا اپلیکیشن غیر متمرکز چیست؟

ویژگی های دی اپ

ساختار غیر متمرکز دی اپ

مزایا و معایب دی اپ

نحوه ایجاد برنامه های غیر متمرکز

آینده برنامه های دی اپ چه خواهد شد ؟

دی اپ یا اپلیکیشن غیر متمرکز چیست؟

در این بخش خوب است که ابتدا ببینیم که  دی اپ (dapp) به چه مفهومی است. این واژه مخفف شده عبارت decentralized application می باشد به معنای برنامه غیرمتمرکز. 

و به صورت مفهومی یعنی یک برنامه نرم افزاری منبع باز توزیع شده است که در شبکه بلاک چین همتا به همتا (P2P) به جای یک رایانه اجرا می گردد.  دی اپ (dapp) ها بسیار مشابه سایر برنامه های نرم افزاری می باشند که توسط یک وب سایت و یا دستگاه گوشی هوشمند پشتیبانی می شوند.

ماهیت غیرمتمرکز dApps به این معنی می باشد که هر زمان یک توسعه‌دهنده پایگاه کد dApp را منتشر نمود، سایر افراد می‌توانند روی آن بسازند. در واقع این برنامه از کنترل یک مقام واحد آزاد می باشد. یک dApp جهت ایجاد انواع برنامه ها، مثل برنامه های مالی غیر متمرکز، مرور وب، بازی ها و همینطور رسانه های اجتماعی توسعه یافته است.

 

ویژگی های دی اپ

 دی اپ (dapp) ها بر روی یک شبکه غیر متمرکز ایجاد شده اند که توسط یک دفتر کل توزیع شده بلاک چین حمایت می شوند. استفاده از بلاک چین، دی اپ ها را قادر می سازد تا داده ها را از طریق شبکه های توزیع شده پردازش نمایند و تراکنش ها را اجرا کنند. dApp ها هم غالبا با استفاده از پلتفرم اتریوم ساخته می شوند.

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده ای چون بلاک چین اتریوم به محبوبیت dApps کمک کرده است. در دسترس بودن دی اپ ها از مزیت های آن به حساب می آید. به برخی از ویژگیهای آن که در زیر آمده توجه نمایید:

  • آنها مبتنی بر بلاک چین هستند .
  • کد آنها به صورت منبع باز ایجاد شده است که به گونه مستقل و بدون کنترل اکثر توکن ها توسط شخص یا گروهی اجرا می شود.
  • به کاربران در ازای توکن ها اجازه دسترسی داده می شود.
  • هنگامی که ماینرها با موفقیت در اکوسیستم مشارکت نمایند، با توکن ها پاداش می گیرند.

ساختار غیر متمرکز دی اپ

یک برنامه غیر متمرکز  یا (dapp) به برنامه ای اطلاق می شود که بر روی یک شبکه غیر متمرکز ساخته شده باشد که یک قرارداد هوشمند و همینطور یک رابط کاربری frontend را ادغام می کند.

 در اتریوم، قراردادهای هوشمند قابل دسترس و شفاف می باشند – همانند API های باز – لذا dapp شما حتی قادر است قرارداد هوشمندی را که شخص دیگری نوشته است را شامل شود.

اتریوم سه دسته اصلی از DAPP ها را تعیین می کند:

  1. برنامه‌هایی جهت مدیریت پول:   با این برنامه ها کاربران قادر هستند با استفاده از ارز ذاتی آن، در یک شبکه بلاک چین با هم معامله کنند. این  دی اپ (dapp) ها معمولاً بلاک چین های ویژه خود را دارند و ما آنها را به نام ارزهای رمزنگاری شده (مانند بیت کوین) می شناسیم.
  2. دسته دوم  برنامه هایی هستند که پول را با رویدادهای خارجی و دنیای واقعی ترکیب می کنند: برای مثال، یک شرکت تدارکات ممکن است از مکان تراشه RFID جهت رهگیری محموله از این بابت که آیا به بندر رسیده است یا نه استفاده کند و تنها بعد از آنکه محموله به مقصد رسید هزینه آن را پرداخت  کند. در صورتی که اگر طرفین قرارداد هر دو یک قرارداد هوشمند را منعقد کنند، می‌توان این کار را حتی با استفاده از بلاک چین و بدون دخالت انسانی انجام داد.
  3. سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا (DAOs): این سازمان‌ها بدون رهبر در بلاک چین هستند. از همان ابتدا بر مبنای قوانین تعریف شده اجرا می  شوند که از جمله آنها می توان به برنامه‌ای در مورد اینکه چه نهادهایی می‌توانند عضو شوند، چگونه اعضا می‌توانند رای بدهند، در چه مشاغل یا فعالیت‌هایی می‌توانند شرکت کنند و اینکه چگونه توکن‌ها و یا وجوه با ارزش مبادله می‌شوند. 

بعد از استقرار، DAPP ها به طور مستقل طبق قوانین خود عمل می نمایند. اعضای آنها هم از نظر جغرافیایی می توانند در هر نقطه از جهان پراکنده باشند.

 دی اپ (dapp) های (ساخته شده بر روی پلتفرم های بلاک چین) تا به امروز اکثر ICO ها را تشکیل می دهند. بیشتر DAPP های دسته ۲ و دسته ۳ در حال حاضر از پلتفرم اتریوم استفاده می کنند.

مزایا و معایب دی اپ

بسیاری از مزایای  دی اپ (dapp) مربوط می شود به توانایی برنامه برای محافظت از حریم خصوصی کاربران. با استفاده از این برنامه ها، کاربران برای استفاده از عملکردی که برنامه ارائه می‌ دهد نیازی به ارسال اطلاعات شخصی خود ندارند.  دی اپ (dapp) ها از قراردادهای هوشمند جهت تکمیل تراکنش بین دو طرف ناشناس بدون نیاز به اتکا به یک مرجع مرکزی بهره می برند.

طرفداران  آزادی بیان اعتقاد دارند که dApps را می توان به عنوان پلت فرم های جایگزین رسانه های اجتماعی نمود. یک پلت فرم غیرمتمرکز رسانه اجتماعی در مقابل سانسور مقاوم است چرا که هیچ شرکت کننده ای در بلاک چین نمی تواند پیام ها را حذف کند یا پیام های ارسالی را مسدود نماید.

اتریوم به عنوان یک  پلتفرم منعطف جهت ایجاد اپلیکیشن‌های جدید می باشد که می تواند زیرساخت مورد نیاز توسعه‌دهندگان را فراهم نماید. تا تلاش‌های خود را بر یافتن کاربردهای نوآورانه برای برنامه‌های دیجیتال متمرکز سازند. این امر می تواند استقرار سریع  دی اپ (dapp) را در صنایع گوناگون مانند بانکداری و مالی، بازی، رسانه های اجتماعی و همینطور خرید آنلاین امکان پذیر سازد.

در خصوص نقاط ضعف  دی اپ (dapp) ها هم می توان اشاره کرد که استفاده از آنها هنوز در مراحل اولیه می باشد و لذا احتمال خطا و اشتباه در آنها بالاست. 

توانایی توسعه یک رابط کاربر پسند یکی دیگر از نگرانی ها می باشد. 

چالش انجام اصلاحات کد نیز از دیگر محدودیت های dApps است. پس از استقرار، dApp احتمالاً به منظور ایجاد پیشرفت‌ها یا اصلاح باگ‌ها یا خطرات امنیتی نیاز به تغییرات مداوم دارد.

 بنابر گفته اتریوم، انجام به‌روزرسانی‌های مورد نیاز در  دی اپ (dapp) برای توسعه‌دهندگان آن چالش برانگیز است، زیرا تغییر داده‌ها و کدهای منتشر شده در بلاک چین مشکل است.

 

 

نحوه ایجاد برنامه های غیر متمرکز

ظاهرا شبیه برنامه های متمرکز است و این قرارداد هوشمند است که آنها را متفاوت می سازد.

یک  دی اپ (dapp) یا برنامه غیر متمرکز شامل کدهای پشتیبان می باشد که روی یک شبکه همتا به همتا( peer to peer )غیرمتمرکز اجرا می گردد. یک DAPP همچنین می‌تواند یک رابط کاربری داشته باشد که به وسیله کد جلویی ایجاد می‌شود که با انتهای پشتی تماس برقرار می‌کند.

دی اپ ها از محدوده و همینطور کنترل یک مرجع واحد خارج هستند. 

 

 

آینده برنامه های دی اپ چه خواهد شد ؟

 دی اپ (dapp) ها به سرعت در حال تکامل می باشند. در حالی که اتریوم در حال حاضر پلتفرم انتخابی جهت توسعه دهندگان DAPP می باشد.

ارزهای دیجیتال دیگری هم مثل Cardano، Lisk، QTUM و NEO نیز جهت توسعه  دی اپ (dapp) ها محبوب می باشند. همینطور تلاش‌های بسیاری برای ساخت سایر پلتفرم‌های DAPP در مقیاس بزرگ در حال انجام می باشد.

توسعه  دی اپ (dapp) ها هنوز در مرحله نوپایی می باشد، اما مزایایی که DAPP ها ارائه می دهند (برنامه های کاربردی سنتی و البته متمرکز ارائه نمی دهند) نشان از آن دارد که می توانیم انتظار داشته باشیم که در آینده نزدیک شاهد عملکردهای متفاوت و موارد استفاده جدید از تکنولوژی بلاک چین باشیم.

حرف آخر

 دی اپ (dapp) یک برنامه کاربردی می باشد که بر روی یک شبکه غیر متمرکز ایجاد می شود که از یک باطن قرارداد هوشمند و یک رابط کاربری  تشکیل می شود.

 DApp ها بدون مجوزند، به این معنی که هر کسی می تواند و آزاد است از آنها استفاده کند. در حقیقت، بسیاری از برنامه های کاربردی شامل قراردادهای هوشمندی می باشند که دیگران نوشته اند. آنها همچنین شفاف و از طرفی بی اعتماد نیز هستند، به این مفهوم که هر کسی می تواند صحت و عملکرد آنها را تایید نماید. آنچه که هست هر تکنولوژی نوظهور به زمان نیاز دارد تا ایراداتش مرتفع کرده و جایگاه ثابت خود را پیدا کند.

امید که مطالب عنوان شده در خصوص  دی اپ (dapp) مورد پسندتان واقع شده باشد شما عزیزان نیز نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک گذارید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.