Take a fresh look at your lifestyle.

ایلان ماسک

ایلان ماسک کیست و چه نقشی در بازارهای مالی دارد ؟

0 13

ایلان ماسک را چقدر می شناسید؟ احتمالا نام وی را به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شنیده اید ولی شاید در موردش زیاد ندانید. با darsfx در این مقاله همراه شوید تا با بیوگرافی ایلان ماسک بهتر و بیشتر آشنا شوید.
شهرتی که او کسب کرده واقعا بخاطر ثروتش نبوده بلکه عمده شهرتش به دلیل اندیشه پیشرویی بوده است که در زمینه تکنولوژی و همینطور تلاش وی برای توسعه دادن آن بوده است.
قطعا بررسی بیوگرافی آقای ماسک، به عنوان نابغه ای که با اندیشه های عجیب و غریب و گاها دیوانه وار خود می خواهد جهان را متحول کند خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه از فراز و نشیب های زندگی ایلان ماسک بیشتر خواهیم گفت.

فهرست مطالب

ایلان ماسک کیست ؟

زندگی نامه کوتاه ایلان ماسک

شرکت های ایلان ماسک

اخبار ایلان ماسک

ایلان ماسک کیست ؟

 ایلان ماسک (Elon Reeve Musk) یک سرمایه گذار و شاید بتوان او را غول تجارت  دانست. او موسس، مدیر عامل و مهندس ارشد SpaceX (شرکت فضایی خصوصی)می باشد. Musk کارآفرینی است که  به عنوان مدیر اجرایی (مدیر عامل) شرکت خودروسازی تسلا (TSLA) و SpaceX به شهرت جهانی رسیده است.

Musk یک سرمایه‌گذار اولیه در چندین شرکت فناوری بود و در اکتبر 2022، قراردادی را برای تصاحب شرکت توییتر و خصوصی کردن آن منعقد کرد.

موفقیت های و سبک شخصی وی باعث مقایسه او با دیگر سرمایه گذاران ایالات متحده از جمله استیو جابز، هوارد هیوز و همینطور هنری فورد شده است.   Elon Musk تا تاریخ اکتبر 2022 با خالص دارایی معادل 212 میلیارد دلاری به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد.

 برای نخستین بار  ماسک در سال 2021 این امتیاز را به دست آورد و از جف بزوس، بنیانگذار شرکت آمازون پیشی گرفت.

با ما همراه باشید تا در ادامه به بیوگرافی ایلان ماسک مردی که به اوج دنیای تجارت رسیده است نگاهی بیندازیم.

زندگی نامه کوتاه ایلان ماسک

 این نابغه دنیای تجارت در سال 1971 در پرتوریا، آفریقای جنوبی چشم به جهان گشود و بزرگترین فرزند یک خانواده سه فرزندی است.

 پدرش مهندس در آفریقای جنوبی ومادرش مدل و متخصص تغذیه و کانادایی تبار است.

ایلان  بعد از طلاق والدینش در سال 1980، با پدرش زندگی می کرد. بنا بر گفته خودش کودکی بسیار بدی را گذرانده است و با مشکلات زیادی مواجه شده. 

 وی در 17 سالگی به کانادا مهاجرت کرد. سپس از طریق مادرش تابعیت کانادا را دریافت کرد. سپس به آمریکا و رفته و در همان هم زمان کارهای متنوعی را انجام میداد.

 وی با مدرک کارشناسی در دو رشته فیزیک و  هنر در اقتصاد فارغ التحصیل شد.  فیزیک تاثیر عمیقی در آینده شغلی Musk گذاشت. بعدها بنا بر گفته خودش” فیزیک چهار چوب خوبی برای تفکر است. چرا که می توان با فیزیک مسائل را به حقایق اساسی خلاصه کرده و با توجه به آن  استدلال کرد” 

خوب برگردیم به بیوگرافی ایلان ماسک، ایلان 24 ساله برای ادامه تحصیل در رشته فیزیک کاربردی به کالیفرنیا رفت.  اما با توجه به چشم اندازهای کارآفرینانه ای که او در سر داشت و همینطور انفجار اینترنت، تحصیل در مقطع دکترا را  رها کرد.

 Musk گاها رفتارهای غیرعادی از خود نشان داده است. چنانچه خود او گفته است سندرم آسپرگر دارد. مادرش در مصاحبه ای درباره پسرش اینطور گفت که  ایلان  یک نابغه است و موفقیت عظیم او دلیلی بر” نفرت فراوان” از او شده است. مادر ماسک همچنین گفته که شرکت های تسلا و اسپیس ایکس شرکت های اصلی وی هستند و او با این شرکتها نفرت زیادی را برای خود خریده است.

شرکت های ایلان ماسک

شرکت های ایلان ماسک

بد نیست در این بخش نگاهی داشته باشیم به شرکت هایی که Elon Musk ایجاد کرده و در عین حال موفقیتهای سریالی وی که از هوش سرشار و قدرت ریسک پذیری ذاتی وی نشئت می گیرد. 

در سال 1995 ماسک با سرمایه 15000 دلار و با همکاری برادر کوچکترش کیمبال Zip2 را راه‌اندازی کرد، یک شرکت نرم‌افزار وب که به روزنامه‌ها کمک می کرد تا بتوانند راهنمای شهری آنلاین را توسعه ببخشند.

در سال 1999، Zip2 توسط شرکت Compaq Computer Corp به مبلغ 341 میلیون دلار خریداری شد. هر درآمدی برای ماسک، به منزله سرمایه اولیه برای شروع پروژه  دیگری بود. به همین دلیل هم پول حاصل از فروش Zip2 را صرف راه اندازی پروژه X.com شد. شرکت X.com  با یک شرکت نقل و انتقال پول بنام Confinity ادغام شده و پی پال شکل گرفت.

پیتر تیل قبل از آنکه این شرکت پرداخت را به مبلغ 1.5 میلیارد دلار خریداری کند، ماسک را از مدیریت آن برکنار کرد. اما  Musk باز هم با 11.7 درصد از سهام پی پال خود آن سود برد. وی در سال 2017 به دلیل ارزش احساسی X.com  را از پی پال خرید. 

 در سال 2018 در یک مصاحبه ماسک گفت که درآمدش از PayPal پس از کسر مالیات 180 میلیون دلار بود.

اما با این پول چه کرد؟ 100 میلیون دلار بابت SpaceX هزینه شد. 70 میلیون دلار به تسلا و 10 میلیون دلار به  SolarCity اختصاص یافت. به گفته خودش در آن زمان برای اجاره خانه اش مجبور بود پول قرض کند! 

اکنون ایلان ماسک، مدیر اجرایی کاریزماتیک (مدیر عامل) سازنده خودروهای الکتریکی تسلا و همینطور سازنده موشک اسپیس ایکس است.

پس از یک پروسه مناقشه‌آمیز، Musk قرارداد خرید توییتر را در ماه اکتبر 2022 تکمیل کرد و رسما مالک و مدیر شرکت توییتر شد.

اخبار ایلان ماسک

 ماسک به دلیل نفوذی که در دنیای تجارت پیدا کرده است و همینطور شاخه های مختلفی که در آنها فعالیت می کند بسیار مورد توجه رسانه هاست. به نوعی می توان گفت که یکی از خبرسازترین  سوژه ها برای رسانه های سراسر دنیاست. یکی از خبرسازترین کارهایی که وی انجام داد خرید توییتر بود.

  خرید و واگذاری توییتر تا مدتها در تیتر اخبار قرار داشت. در ابتدا برای پیشنهاد خرید توییتر، سپس برای عقب‌نشینی از خرید آن و بعد از آن هم برای بازگشت به مسیر و دست آخر هم نهایی کردن خرید توییتر. هنوز هم دستیابی Musk به پلتفرم رسانه‌های اجتماعی  موضوع داغ بحث رسانه ها می باشد.

 یکی از این خبرهای مهم در این رابطه برکنار کردن کارکنان توییتر بوده است. وی به محض این که مدیریت را بر عهده گرفت، پاراگ آگراوال مدیرعامل و چند نفر از مدیران ارشد دیگر را برکنار نمود. بعد از آن موضوع مطرح شدن تیک آبی ۸ دلاری و سپس عقب‌نشینی کردن از آن بود.

 این در حالی است که وی قبلا با دو شرکت بزرگ خود و همینطور موضوع ارزهای دیجیتال، مخصوصا ارز دیجیتال دوج کوین  سر و صدای زیادی را بپا کرده است. اضافه شدن توییتر و حاشیه های آن به این موضوع‌ها هم دلیلی است بر پرحاشیه‌تر شدن ثروتمندترین فرد جهان.

حرف آخر

 ایلان ماسک فردی است که علایق اولیه اش به فلسفه، مسائل علمی تخیلی، و همینطور رمان های فانتزی در ایده آل گرایی و توجه وی به پیشرفت بشر در زندگی وحرفه تجاری او به وضوح منعکس شده است.

 فعالیت های ایلان ماسک در زمینه هایی است که او آنها را برای آینده بشریت حیاتی تشخیص داده است. مخصوصا انتقال به منابع انرژی تجدیدپذیر، اکتشاف فضا و البته اینترنت.

  ایلان ماسک منتقدان را به چالش کشیده است، صنایع را مختل کرده است و بالاترین درآمد را از سولار سیتی، تسلا موتورز، پی پال و اسپیس ایکس نصیب خود ساخته است.

حرکت و برنامه بعدی ایلان ماسک چیست؟ به زودی خواهیم دانست. امید که این مطلب مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.