Take a fresh look at your lifestyle.

پرایس اکشن

یکی از محبوب ترین روش های تحلیل تکنیکال می باشد .

2 30

پرایس اکشن چیست و چقدر با آن آشنا هستید؟ آیا کاربرد آن را در بازار فارکس می دانید؟ همانطور که همیشه گفته می شود. آشنایی با مفاهیم اولیه و مهم بازار های مالی به ما در شناخت و درک این بازار کمک بزرگی می کند. در تعریف Price Action به طور کوتاه می توان گفت که یک استراتژی معاملاتی می باشد، که تریدرها را در بازارهای مالی و به ویژه بازار ارزهای دیجیتال قادر می سازد که بازار را بهتر بخوانند و با توجه به آن تصمیمات معاملاتی ذهنی خود را بر مبنای حرکات اخیر و البته واقعی قیمت و نه بر مبنای شاخص های فنی اتخاذ نمایند. بنابراین به نظر می رسد که برای تریدرهای علاقمند به استراتژی پرایس اکشن دو مقوله آموزش پرایس اکشن و همینطور آموزش معامله با پرایس اکشن دارای اهمیت باشد.
در این مبحث darsfx قصد دارد در خصوص این استراتژی به تفصیل با شما سخن بگوید لذا تا پایان این گفتگو همراه ما باشید تا با پرایس اکشن و کاربردهایش بهتر و بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

پرایس اکشن چیست ؟

آموزش پرایس اکشن

الگوهای پرایس اکشن چیست ؟

مزایای معامله با پرایس اکشن

استراتژی پرایس اکشن

آموزش پرایس اکشن پیشرفته

پرایس اکشن چیست ؟

در ابتدای مقاله بهتر است که ببینیم که مفهوم پرایس اکشن چیست؟ Price Action حرکت قیمت کالای معاملاتی است که در یک بازه زمانی ترسیم شده است. پرایس اکشن اساس تمام تحلیل‌های فنی نمودارهای سهام، کالا یا سایر دارایی‌ها را تشکیل می‌دهد. بیشتر تریدرهای  کوتاه‌مدت جهت تصمیم‌گیری در معاملات خود به طور خاص بر عملکرد قیمت و همینطور شکل‌گیری‌ روندها به  پرایس اکشن تکیه می کنند. 

در واقع می توان Price Action را یک شیوه و سبک ترید کردن دانست. در این شیوه معامله گر صرفا بر اساس داده های قدیمی و همینطور الگوهای کندلی خرید و فروش می کند. این یعنی این  که اخبار منتشر شده (تحلیل فاندامنتال) و یا استفاده از شاخص هایی که داده های ورودی آنها شامل قیمت و همینطور حجم معامله می باشد در پرایس اکشن مورد استفاده ندارد. افراد تریدری که از استراتژی Price Action استفاده می کنند. تحلیل خود را بر روی نمودار قیمتی ساده انجام می دهند. و این تکنیک این امکان را به آنها می دهد، تا حرکات واقعی و زنده قیمت را دنبال نمایند. از جمله مباحث مهمی که تریدرهای پرایس  باید مد نظر قرار دهند، شناسایی سطوح،  نواحی عرضه و تقاضا و همینطور بررسی وضعیت قرار گیری کندلها می باشد.   

حال که با مفهوم Price Action بیشتر آشنا شدید باید به طور کلی بدانید که این نوع تحلیل یکی از انواع تحلیل تکنیکال میباشد. و جهت مطالعه مقالات انواع تحلیل های دیگر می توانید به لینک مراجعه نمایید . 

آموزش پرایس اکشن

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آموزش معامله با Price Action  برای چه سطوح و افرادی مناسب می باشد؟ در پاسخ این پرسش باید گفت که این آموزش برای هر فردی که قصد ورود و انجام فعالیت در بازار مالی را دارد لازم است. آموزش پرایس اکشن برای همه نوع تریدری با هر نوع سطح از دانش و مهارت لازم است و توصیه می شود.  

با یادگیری و گذراندن دوره  آموزش Price Action بازدهی معاملاتی معامله گر تا حد زیادی افزایش می یابد. با توجه به آنکه انجام معاملات با استفاده از حرکات قیمت دارای انعطاف زیادی می باشد . به همین دلیل فراگیری تکنیک های آموزش پرایس اکشن هم برای هر تریدری یک ضرورت است. از طرفی هم این تکنیک را می توان برای تمام بازارهای مالی مورد استفاده قرار داد از بازار فارکس گرفته تا بازار سهام و بازار پر نوسانی چون ارز دیجیتال. 

پرایس اکشن

الگوهای پرایس اکشن چیست ؟

الگوهای معاملاتی که در Price Action استفاده می شوند دو نوع هستند. یکی الگوهای پرایس اکشن میله ای و دیگری، الگوهای پرایس اکشن کندل استیک یا شمعی با هم به بررسی آنها می پردازیم

 

 • الگوهای میله ای معکوس

یک الگوی میله معکوس صعودی به این صورت است که، پیش از بسته شدن بیشتر، به زیر پایین ترین میله قبلی می رود. برای چنین الگویی، پشتیبانی در زیر پایین ترین میله قبلی یافت می شود. علاوه بر این، تکیه گاه آنقدر قوی است که میله را فشار دهد تا بالاتر از میله قبلی بسته شود. این را می توان به عنوان اولین نشانه ای دانست  که به ما از بازگشت احتمالی صعودی خبر می دهد.

 اما یک الگوی میله معکوس نزولی پیش از بسته شدن به سوی پایین، بالاتر از بالاترین آخرین میله می رود. برای باز شدن یک الگوی نزولی، مقاومت در بالای میله قبلی مشاهده می شود. همچنین، مقاومت به اندازه کافی قوی است که منجر به بسته شدن نوار فعلی  گردد.

از انواع  دیگر الگوهای میله ای دیگر می توان به Inside Bar (داخل میله)، خارج میله(Outside Bar) ، پین بار، معکوس دو میله ای می توان اشاره کرد.

 •  کندل استک

این الگوها بنا بر چیدمانی که دارند به تریدر از حرکت بعدی خبر می دهند. این الگو هم دارای انواع متفاوتی می باشد مثل: Marubozu، چکشی،(حرامی)Harami و (اینگالفینگ)Engulfing 

 

مزایای معامله با Price Action

در این قسمت به نکات مثبت استفاده از  پرایس اکشن می پردازیم.

 • از مزیتهای خوب استفاده از  Price Action می توان به زمان کمتری که برای تحقیق صرف می شود اشاره نمود.
 • ورودی ها و همینطور خروجی های مطلوب تری را در مقایسه با معاملات اندیکاتور به ما می دهد.
 • قابلیت استفاده در تمامی بازارهای مالی همچون فارکس، کالا، سهام و…
 • درصد موفقیت در استفاده از این روش بالاتر است.
 • استفاده از آن ساده و راحت است.

 

استراتژی پرایس اکشن

 در استفاده از پرایس اکشن، تریدرها از استراتژی های متفاوتی استفاده می کنند در واقع تنوعی که استراتژی های معاملاتی Price Action در اختیار تریدرها قرار می دهد،  امکان انتخاب زیادی را به معامله گران می دهد. تریدرها می توانند با گذراندن دوره آموزش معامله با Price Action با  چگونگی استفاده از این استراتژی ها بیشتر و بهتر آشنا  شوند. 

در اینجا به برخی از محبوب ترین آنها اشاره می کنیم.

 • پشتیبانی
 • داخل میله ها بعد از شکست
 • چکش(Hammer)
 • حرامی(Harami)

تریدرها معمولا استراتژی های خود را بر مبنای تصویر به وجود آمده توسط اندیکاتور مورد استفاده در نمودار نامگذاری می کنند. برای مثال، بهار در حمایت اصطلاحی است که به افزایش ناگهانی قیمت یک دارایی پس از رسیدن یا نزدیک شدن به قیمت حمایتی آن یا کمترین قیمتی که بازار برای آن دارایی حمایت می کند، به کار می رود. یا چکش کندلی است که شکل ظاهری آن به صورت چکش می باشد و آن را به عنوان معکوس شدن یک روند می بینند. حرامی ها غالبا به مفهوم تغییرات روند می باشند.

 

آموزش Price Action پیشرفته

افرادی که هدفشان سرمایه گذاری در بازار های مالی و کسب سود  می باشد آموختن زیر و بم بازار ها لازمه حصول به این هدف است. اصلا تفاوتی نمی کند در کدام بازار هستید هر بازاری به نوبه خود دارای فراز و نشیبهای خاص خود است. اگر فردی زمان اینکه به قول معروف در دل قضیه برود را ندارد راهکار آن یادگیری  پرایس اکشن است.

 بنابراین اگر می خواهید آموزش معامله باPrice Action را به صورت پیشرفته یاد بگیرید در ابتدا باید با مفاهیم ابتدایی و اولیه فارکس آشنا باشید تا بتوانید در گام بعدی که آموزش معامله با پرایس اکشن به صورت حرفه ای می باشد موفق شوید و در پایان دوره قادر به تحلیل بازار و معامله گری خواهید بود و اینکه بر اساس تغییرات روند و همینطور زمان اعم از روز، هفته، ماه، سال زمانی که برای خرید و فروش مناسب می باشد را پیدا کنید.

 

حرف آخر 

 پرایس اکشن و انجام معاملات به این شیوه روشی از معاملات روزانه می باشد که در آن تریدرها در خصوص معاملات بر مبنای حرکت قیمت تصمیم می گیرند نه بر اساس اندیکاتورها و تحلیل تکنیکال، چنانچه قیمت یک کالای معامله شده که در یک نمودار در یک تایم خاص ترسیم شده است را مشاهده نماییم، متوجه می شویم که قیمت بالا و پایین رفته است و گاهی نیز تثبیت شده است. این حرکت قیمت به عنوان پرایس اکشن نامگذاری می شود.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله در خصوص پرایس اکشن خدمت شما عزیزان ارائه شد توانسته باشد اندکی براندوخته دانش معامله گری شما اضافه کرده باشد.

 نظرات ارزشمندتان را با ما به اشتراک گذاشته و در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره با darsfx تماس بگیرید.  

2 نظرات
 1. اکبر منافی می گوید

  مرسی.بسیار توضیحاتتون جامع بود.

 2. محسن پاشازاده می گوید

  خیلی خوبه که تریدر بتونه با توجه به پرایس اکشن و تحلیل الگوها و نمودارها ترید کنه. یکم زمان و تمرکز لازمه اما واقعا موثره. امیدوارم منم بتونم در آینده از این روش در کنار استراتژی های دیگه ای که دارم استفاده کنم. موضوع جالبی رو انتخاب کردید، ممنون و خسته نباشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.