Take a fresh look at your lifestyle.

استیبل کوین

استیبل کوین چیست و معرفی معروف ترین انها

0 32

استیبل کوین ها یا ارزهای با ثبات را چقدر می شناسید؟ با توجه به سرعت پیشرفت بالایی که در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد، روزانه شاهد آن هستیم که فناوری جدیدی را به بازار و علاقمندان این حوزه معرفی می کند. به نظر می رسد که کاربرد استیبل کوین فراتر از بازار ارز دیجیتال است. به گونه ای که به لطف استیبل کوین امکان انتقال ارزان و همینطور سریع پول از هر نقطه ای در دنیا به نقاط دیگر فراهم شده و افراد زیادی آن را مورد استفاده قرار می دهند.
حتی آنهایی که علاقه ای به کار در زمینه رمز ارزها ندارند برای انتقال پول از این نوع ارزها استفاده می کنند. دلیل مهم آن ارزان و بی واسطه بودن و مهمتر از آن ثبات ارزش آن می باشد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

فهرست مطالب

استیبل کوین چیست

کاربرد استیبل کوین

انواع استیبل کوین

استیبل کوین های معروف

استیبل کوین چیست

استیبل کوین  ها را اجازه دهید در ابتدا بهتر بشناسیم. Stablecoin نوعی رمز ارز است با این تفاوت مهم که نوسان قیمتی که رمز ارزها دچارش هستند را ندارد به همین دلیل هم یک نوع راهکار ایمن و ساده جهت انجام تراکنشهای مالی به حساب می آیند. ارزش این نوع از کریپتو کارنسی ها وابسته به یک دارایی یا کالای پایدار و با ارزش می باشد. لذا ارزش آنها هم همیشه به پشتوانه ای که دارند گره خورده است.

شاید بدانید که هر رمز ارزی با هدفی به دنیای ارز دیجیتال معرفی می شود. ببینیم که استیبل کوین چه هدفی را تعقیب می کند؟  همانطور که می دانیم و از نام آن نیز می آید، قیمت ارزهای استیبل یا پایدار در طول زمان تغییر نمی کند. هدف از طراحی استیبل کوین هم این بوده است که با نوسانات ذاتی رمز ارزها مقابله نماید و از آن مهمتر این کریپتو کارنسی ها امکان انجام نقل و انتقال ارزان  و سریع را برای کاربران خود فراهم آورده اند. به همین خاطر هم هست که انجام معاملات تتر در قیاس با ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کوین دارای حجم معاملات بسیار بالاتری است. این موضوع برای تمامی استیبا کوینها صادق می باشد و بیشتر آنها از حجم معاملات روزانه خیلی بالایی برخوردار هستند. بگذارید اینگونه بگوییم که هدف آنها  ارائه دادن جایگزینی برای  نوسانات بالای ارزهای رمزپایه محبوب از جمله  بیت کوین می باشد و همینطور تلاش برای آنکه  بتواند ارز دیجیتال را جهت تراکنش های معمولی مناسب تر نماید.

کاربرد استیبل کوین

تا به اینجا تا حدودی با Stablecoin ها آشنا شدیم.  حال ببینیم که با استفاده از آنها چه  کارهایی می توان انجام داد و کاربردشان چیست؟ همانطوری که قبلا هم اشاره شد استیبل کوینها قادرند که نوسانات را به حداقل برسانند، رمز ارزهای با ارزشی همچون بیت کوین دارای نوسان قیمتی بالایی هستند گاها در طول دو دقیقه ولی کوینهای با ثبات به دلیل وابسته بودنشان به ارز با ثبات تر می توانند این اطمینان را به خریداران و فروشندگان بدهند که ارزش توکنهایشان در آینده نزدیک افزایش و یا سقوط نخواهد داشت.

مزیت دیگری که دارند این است که برای نگهداری آنها نیازی به حساب بانکی نیست و نقل و انتقال آنها ساده است. می توانید از طریق آنها به سود برسید و راههای آسانی برای رسیدن به سود معمولا بیشتر از آنچه که بانکها ارائه می دهند به وسیله استیبل کوینها وجود دارد. کارمزدها پایین استبل کوین هایی چون USDC انتخاب خوبی برای انتقال پول به سراسر دنیا می باشد. 

انواع استیبل کوین

در این بخش به معرفی چهار نوع اصلی استیبل کوین ها خواهیم پرداخت. 

 • وثیقه سنتی (خارج از زنجیره) یا off chain:  استیبل کوبنهای محبوب به وسیله ارز فیات و به صورت 1:1 پشتیبانی می شوند. به این دلیل که وثیقه اصلی  ارز دیجیتال دیگری نیست به همین دلیل به آن خارج از زنجیره گفته می شود. تعداد ارز فیات پشتیبان باید همواره متناسب با تعداد استیبل کوین در گردش باشد و نسبت 1:1 همیشه باید حفظ شود. 

 • وثیقه crypto (روی زنجیره) یا on chain:

چنانچه  از نام آن هم پیداست، Stablecoin های دارای وثیقه رمزنگاری شده به وسیله یک ارز دیجیتال دیگر می باشند که به عنوان وثیقه و توسط آن پشتیبانی می شوند. این فرآیند در زنجیره روی می دهد و به جای تکیه بر یک صادرکننده مرکزی، قراردادهای هوشمند را مورد استفاده قرار می دهند. DAI برجسته ترین استیبل کوین در این دسته است که از این مکانیسم استفاده می کند.

 • استیبل کوین های الگوریتمی

  :  نوع دیگری از ارزهای پایدار هستند که از برخلاف دو نوع قبلی از ارزهای فیات یا ارز دیجیتال به عنوان وثیقه استفاده نمی کنند. بلکه، ثبات قیمت آنها ناشی از استفاده از الگوریتم‌های تخصصی و همینطور قراردادهای هوشمند است که عرضه توکن‌های در گردش را مدیریت می‌ نمایند. 

 • استیبل کوین های دارای پشتوانه کالا:

 با استفاده از دارایی های فیزیکی مثل فلزات با ارزش، نفت و املاک و مستغلات وثیقه می شوند. از محبوب ترین کالایی که می تواند وثیقه شود، طلا را می توان نام برد.

استیبل کوین های معروف

در این بخش قصد داریم استیبل کوین هایی را که برتر و محبوب هستند را به شما معرفی نماییم.

این فهرست شامل کوینهای پایداری می باشد  که بر اساس ارزش بازار مرتب شده‌اند، زیرا ارزش واقعی کوین را مشخص می‌کند. فراموش نکنید که پیش از خرید هر یک از این کوین ها، بازار کریپتوها و همینطور روند کوین را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید تصمیم درست و هوشمندانه ای را اتخاذ نمایید.

 • تتر(USDT): قدیمیترین استیبل کوین که در سال 2014 راه اندازی شد. تتر به عنوان سومین ارز دیجیتال ارزشمند در رتبه بندی قرار گرفته است و از پایدارترین ارزهای دیجیتال است. 

 • ارز پایدار برتر دیگر USDC است. این Stablecoin در سال 2018 معرفی شد.ارزش بازار این استبل کوین برابر است با 48.7 میلیارد دلار است.

 • ارز پایدار BUSD یا Binance USD توسط بایننس که بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در دنیاست معرفی شد. ارزش بازار آن بیشتر از 21 میلیارد دلار است که آن را به یکی از ارزهای دیجیتال پایدار تبدیل کرده است.

 • Stablecoin DAI از دیگر استیل کوینهای قدیمی است که در سال 2015 به وجود آمد و ارزش بازاری بالاتر از 6.8 میلیارد دلار دارد.

 • Stablecoin TerraUSD که مانند سایرین با ارزش 1:1 به دلار مرتبط است ارزش فعلی آن 10 میلیارد دلار است.

 حرف آخر

استیبل کوین یک ارز دیجیتال می باشد که به یک دارایی ذخیره پایدار و ثابت  مثل دلار آمریکا یا طلا متصل می باشد. استیبل کوین ها برای کاهش دادن نوسانات نسبت به ارزهای رمزنگاری شده ای همچون  بیت کوین طراحی شده اند.

استیبل کوین‌ها مانند پلی مابین ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات عمل می کنند. 

این امر به طور قابل ملاحظه ای نوسانات را در  قیاس با چیزی مثل بیت کوین کاهش می دهد و تبدیل به شکلی از پول دیجیتال می شود که برای استفاده در همه زمینه ها مثل  تجارت روزانه تا انتقال بین صرافی ها مناسب و کاربردی است.

زمان ثابت کرده است که ادغام  دارایی با ارزش سنتی با انعطاف پذیری دارایی دیجیتال، ایده بسیار پر طرفداری است. این ایده مناسب توانسته میلیاردها دلار ارزش را بسوی انواع Stablecoin سرازیر نماید چرا که آنها را به یکی از محبوب‌ترین روش‌های ذخیره و معامله ارزش در اکوسیستم کریپتو تبدیل کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.