Take a fresh look at your lifestyle.

استراتژی هجینگ در فارکس

استراتژی هجینگ در فارکس : هج چیست و آیا استراتژی خاصی دارد

0 13

استراتژی هجینگ در فارکس چیست؟ هر معامله گری در فارکس دارای استراتژی و سبک معاملاتی می باشد. که شرط موفق شدن آن تسلط بر استراتژی و همینطور درست استفاده کردن از آن است. استراتژی هجینگ در فارکس هم یکی از آنهاست که موضوع این مقاله است. استراتژی Hedging شاید به نظر ساده بیاید، اما در حقیقت قسمتی از استراتژی معاملات حرفه ای فارکس می باشد.
همانطور که از مفهوم لغوی هجینگ (Hedging) می آید به مفهوم مصون سازی است. در بازارهای مالی می توان آن را مصون سازی یا بیمه کردن سرمایه معنا کرد.
یادگیری استراتژی هجینگ در فارکس برای معامله گران مبتدی آسان است ولی معمولا استفاده از آن توسط معامله گران حرفه ای صورت می گیرد. برای درک بهتر این مفهوم مهم و کاربردی در فارکس با darsfx در این مقاله همراه شوید.

فهرست مطالب

هج کردن در فارکس چیست ؟

موارد استفاده از هج در فارکس

نکات مهم در استراتژی هجینگ

خطرات استراتژی هجینگ در فارکس

نحوه خروج از هج در فارکس

هج کردن در فارکس چیست ؟

گفتیم هج کردن به نوعی معاملات ما را بیمه می کند. اما حتی بیمه کردن هم باعث نمی شود که حوادث ناگوار اتفاق نیفتد. بلکه به  نوعی باعث می شود از خود در برابر حوادث محافظت کنیم. استراتژی هجینگ در فارکس به همراه تکنیک های آن در معاملات  کمک می کند که خطرات احتمالی در انجام معاملات کاهش پیدا کند. برای هج کردن سرمایه در یک استراتژی معاملاتی نیاز به ابزار خاصی نیست. این استراتژی خودش به عنوان ابزاری است که زیان ناشی از حرکات پیش بینی نشده قیمت را جبران می کند.

شما میتوانید با مطالعه مقاله  استراتژی فارکس استراتژی مختص خود را بنویسید .

این پوشش ریسک با باز کردن یک معامله موازی یا پوزیشن ثانویه به منظور محافظت از تغییرات نامطلوب قیمت اتفاق می افتد. به این صورت که اگر قیمت اولیه حرکت نامطوبی داشته باشد، پوزیشن دوم ایجاد شده، یک حرکت مکمل و مخالف را تجربه می کند. این عمل هج کردن است که باعث پوشش دهی و جبران می شود.

در فارکس Hedging  یعنی سرمایه گذاری روی جفت ارزهایی که دارای همبستگی منفی یا خلاف جهت همدیگر هستند.

موارد استفاده از هج در فارکس

نکته ای که در استفاده از استراتژی هجینگ در فارکس باید مد نظر قرار دهیم این است که هدف از آن کاهش ریسک سرمایه گذاری می باشد. این به آن معناست که این ترتیب سود بالقوه هم کاهش خواهد یافت. در کل استراتژی هجینگ، تکنیکی است به منظور کاهش میزان ضرر احتمالی و نه راهکاری برای افزایش سود معاملات شما.

مهمترین کاربرد استفاده از این استراتژی زمانی است که پوزیشن و معاملات  تریدرها در ضرر  می باشند. زمانی که برای بلند مدت بر روی یک آیتم معاملاتی  سرمایه گذاری می‌کنید، استفاده از این استراتژی ضرورت پیدا می کند. 

هنگامی که از رخدادها و همینطور عواملی که باعث ایجاد نوسان در قیمت می شوند اطمینان ندارید( مانند بی ثباتی های سیاسی و اقتصادی که می تواند منجر به کاهش ارزش جفت ارزهای فارکس شود). انجام یک هجینگ کوتاه مدت می تواند یک راهکار عالی جهت محافظت از سود شما باشد.

 و یا در آخر هفته عمل هجینگ باعث میشود که در صورت باز شدن بازار با گپ شدید بتوان احتمال ضرر ناشی از گپ را کاهش داد . 

نکات مهم در استراتژی هجینگ

برخی از موارد مهمی که در خصوص استراتژی هجینگ در فارکس باید به آن اشاره شود عبارتند از

  • هجینگ را می توان از راه های قابل اطمینان و ایمن برای انجام معاملات دانست
  • سود این استراتژی کم است ولی دارای ضریب امنیت بالایی جهت حفظ سرمایه است.
  • سود کم معاملات را می توان با افزایش تعداد یا حجم معاملات افزایش داد.
  • مهمترین عاملی و فاکتور که در این نوع استراتژی باید مورد توجه قرار بگیرد، تشخیص روند بجا و دقیق جفت ارز مادر می باشد.
  • دقت داشته باشید که جفت ارزهای مورد معامله شما باید دارای همبستگی بالای 80 و پایین از 90 باشند.

خطرات استراتژی هج در فارکس

آیا استراتژی هجینگ در فارکس می تواند خطر ساز باشد؟ درست است که قبلتر اشاره شد که این استراتژی جهت محدود کردن ریسک معاملات به کار گرفته می شود اما بکارگیری ضعیف هجینگ می تواند برای معاملات شما خطر ساز باشد.

 استراتژی هجینگ دارای پیچیدگی هایی است که حتی معامله گران حرفه ای هم  هرگز نمی توانند صد درصد خاطر جمع باشند که پوشش ریسک آنها بتواند جلوی ضررهای احتمالی را بگیرد. حتی با یک هجینگی که به خوبی طراحی شده است هم امکان ضرر وجود دارد.

تریدرها تا زمانی که از نوسانات بازار و همینطور چگونگی زمانبندی کردن معادلات، درک کاملی پیدا نکرده اند نباید از استراتژی هج پیچیده استفاده کنند. چرا که در صورت عدم رعایت موارد گفته شده  نمی توان تصمیمات درست و دقیق معاملاتی را اتخاذ کرد. این امر می تواند منجر به ضررهای سریع در مدت زمان کوتاه شوند.   

معامله گرانی که دارای تجربه و دانش معاملاتی خوبی در مورد نوسانات بازار و همینطور عوامل تاثیرگذار بر قیمت هستند می توانند از دانش خود و استراتژی هجینگ  به موقع برای محافظت از پوزیشن های خود استفاده کرده و به کسب سود و درآمد زایی برسند. 

و این نکته نباید فراموش شود که در استراتژی هجینگ درست است که مارجین مصرفی براساس نوع اکانت شما یا ۵۰ درصد و یا کل آن آزاد میشود ولی شما براساس معاملات باز خود هزینه سواپ شبانه را باید پرداخت کنید این یعنی خود هزینه سواپ میتواند برای شما یک خطر محسوب شود در صورتی که مدت طولانی در هج باقی بمانید .  

نحوه خروج از هج در فارکس

دوستان توجه داشته باشید که در استراتژی هجینگ در فارکس چگونگی خروج بسیار مهم است. زمانی که از هچینگ مستقیم یا پیچیده خارج شده و و پوزیشن اولیه را باز نگه می دارید، تنها باید پوزیشن ثانویه را ببندید. با این اوصاف هنگامی که هر دو طرف هج را می بندید می خواهید این پوزیشن ها را در یک زمان واحد ببندید تا از خطرات احتمالی که در صورت شکاف وجود دارد پیشگیری کنید.

این مهم است که پوزیشن های هج شده را رصد کنید تا بتوانید پوزیشنهای مناسب در تایم مناسب را جهت تکمیل استراتژی هج  ببندید. توجه داشته باشید در صورت نادیده گرفتن پوزیشن باز در این پروسه ممکن است که استراتژی هج شما را از دور خارج کرده و حساب معاملاتی شما وارد ضررهای جبران ناپذیری شود.

حرف آخر

استراتژی هجینگ در فارکس  را با هم در این مبحث بررسی کردیم. می توان گفت که فرآیند هجینگ در فارکس به ظاهر ساده است ولی در واقع نیاز به دقت و تجربه معاملاتی دارد.

 استراتژی هجینگ در فارکس با یک پوزیشن  باز موجود آغاز می شود. غالبا یک موقعیت بلند مدت است  که شما در آن معامله اولیه، حرکتی را در جهت و سمت خاص پیش بینی می کنید.  در واقع یک پوشش ریسک یا  Hedging با باز کردن موقعیتی به وجود می آید که برخلاف حرکتی که شما انتظار داشته اید در جفت ارز اولیه است و برای شما این امکان را فراهم می کند که چنانچه  حرکت بازار در خلاف انتظارات شما پیش رود، موقعیت باز را در معامله اصلی بدون آنکه متضرر شوید حفظ کنید.

در پایان مجددا یادآور می شویم که استفاده موفق از استراتژی هجینگ در فارکس نیاز به تجربه و شناخت کامل بازار دارد. شما عزیزان هم اگر تجربه ای در این زمینه دارید آن را با ما به اشتراک گذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.