Take a fresh look at your lifestyle.

حجم معامله در فارکس

چه محدودیتی در حجم معامله در بازار فارکس داریم

0 25

حجم معاملات در فارکس به چه معناست؟ اگر با بازار فارکس آشنایی داشته باشید و یا پیگیر مقالات آموزشی مرتبط با بازار فارکس بوده باشید به طور قطع مفهوم حجم معاملات در فارکس را بسیار شنیده اید. اما چرا این مفهوم تا به این حد مهم است و همواره در مورد اندازه و مدیریت حجم معاملات در فارکس به معامله گران توصیه و هشدار داده می شود؟ به دلیل اهمیت این مفهوم darsfx بر آن شد تا مقاله ای را به آن اختصاص دهد. لذا با ما تا پایان همراه شوید تا به اهمیت حجم در بازار فارکس پی ببرید. حجم یا همان میزان لات معاملاتی گفته میشود که برای معاملات هر یک از آیتم های معاملاتی در فارکس باید رعایت کنیم که میزان انتخاب این حجم به موارد زیادی بستگی دارد با ما همراه باشید …

فهرست مطالب

حجم معاملات در فارکس چیست ؟

محاسبه حجم معاملات در فارکس

حجم معاملات روزانه فارکس چقدر است ؟

نحوه مدیریت حجم معاملات در فارکس

حجم معاملات در فارکس چیست ؟

برای سنجش هر چیزی که قابل اندازه گیری باشد در این عالم، واحد و معیاری وجود دارد. معاملات بازار فارکس هم دارای معیار هستند که به آن لاتیج یا لات گفته می شود.

متاسفانه معامله گران زیادی هستند که برای انتخاب حجم در بازار فارکس از روشهای نادرست استفاده می کنند. این اشتباه در انتخاب حجم در بازار فارکس می تواند منجر به ضررهای سنگینی در حساب معاملاتی آنها شود. به عنوان مثال معامله گرانی هستند که در ازای هر هزار دلار برای حجم  معاملات خود یک دهم لات منظور می کنند که این روش، کاملا غیر اصولی و اشتباه می باشد.

اگر حساب معاملاتی شما کوچک باشد (در حدود 100 یا 200 دلار) چنانچه برای هر پوزیشن میزان یک صدم لات در نظر بگیرید، می توان گفت که انتخاب مناسبی است ومدیریت سرمایه در مورد آن لحاظ شده است. ولی برای حساب های بزرگتر این روش منطقی نمی باشد. چرا که معامله گران برای تعیین حجم معاملات در فارکس، باید دو فاکتور میزان ریسک مورد نظر و همینطور  بالانس حساب را مد نظر قرار دهند . در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه این مقدار را محاسبه می شود.

محاسبه حجم معاملات در فارکس

برای آنکه بدانیم  حجم در فارکس به چه نحوی محاسبه می شود، در ابتدا باید با مفهوم لات بیشتر آشنا شویم. لات واحد معاملات ارزی در فارکس می باشد. تعداد واحد هایی که می خرید و یا می فروشید. برای انجام معامله در فارکس باید کاملا لات و اندازه هایی را که بروکر ها ارائه می دهند را بشناسید تا بتوانید انتخاب درستی را انجام دهید.

ببینید دوستان شما در شغل معامله گری خود با اندازه های مختلف لات روبرو خواهید شد. لذا دانستن دو موضوع برای رسیدن به موفقیت و نتیجه مطلوب  بسیار مهم است.

  • چه میزان پول و سرمایه برای انجام سرمایه گذاری نیاز دارید؟
  • ارزش پیپ  

اصولا لات در اندازه های متفاوت ارائه می شود و افراد بنا بر نیازشان آنها را انتخاب می کنند. این لات ها هستند که اندازه معاملات را تعیین می کنند. دسته بندی لات ها را در زیر ببینید.

  1. لات استاندارد( یک حجم) و تعداد واحدهای آن 100 هزار است و ارزش آن به ازای هر پیپ 10 دلار است.
  2. لات کوچک(یک دهم حجم)و  تعداد واحدهای آن 10 هزار است و ارزش آن به ازای هر پیپ 1 دلار است.
  3. میکرو لات (یک صدم حجم) و  تعداد واحدهای آن یک هزار است و ارزش آن به ازای هر پیپ 0.1 دلار است.
  4. کوچکترین واحد که لات نانو(یک هزارم حجم) می باشد و  تعداد واحدهای آن 100  می باشد و ارزش آن به ازای هر پیپ 0.01 دلار است.

همانطور که ملاحظه می کنید، واحدهای کوچکتر مناسب برای معامله گرانی است که سرمایه کمتری در اختیار دارند و  پوزیشن های کوچکتری را می خواهند باز کنند. شاید ذکر یک مثال برای درک بهتر مفهوم لات خالی از لطف نباشد. در نظر بگیرید که می خواهید یک لات از یک جفت ارز فارکس را معامله نمایید.

طبق آنچه که  بالاتر توضیح داده شد فرض کنید که قصد دارید  100 هزار از ارز پایه را خریداری نمایید. برای مثال جفت ارز یورو/ دلار آمریکا با نرخ مبادله 1.18 دلار، لذا هنگام خرید یک لات 118000 دلار خرید خواهید داشت.

مولفه هایی که باید برای تعیین  حجم معاملات در فارکس رعایت کنید عبارتند از :

  • تعیین حد ضرر
  • 2 درصد از کل سرمایه
  • محاسبه ارزش پیپ

اگر سه مقدار بالا را بدانید قادر خواهید بود که حجم معاملات خود را به دست آورید.

نحوه محاسبه حجم معامله در فارکس برابر است با میزان ریسک به دلار تقسیم بر حد ضرر(پیپ) ضربدر ارزش پیپ به ازای یک لات استاندارد. 

میزان حجم معاملات فارکس

حجم معاملات روزانه فارکس چقدر است ؟

حجم را می توان یکی از دقیق ترین روش های اندازه گیری جریان پول دانست. اندیکاتوری که به تریدرها در مورد فعالیت و همینطور نقدینگی بازار خبر می دهد. به این معنا که هر چقدر میزان حجم معاملات بالاتر رود، میزان نقدینگی هم بالاتر است.  شاید برایتان سوال باشد که حجم معاملات در فارکس در روز چقدر است ؟ یا آنکه روزانه چقدر مقدار پول در بازار فارکس معامله می شود؟ باید بگوییم که روزانه در حدود  6.6 تریلیون دلار در فارکس  تراکنش انجام می شود که به طور متوسط معادل ​​250 میلیارد دلار در ساعت می باشد.

نحوه مدیریت  حجم معاملات در فارکس

 از مهمترین مسائل در هنگام انجام معاملات تعیین حجم می باشد. زمان باز کردن یک پوزیشن اگر حجم ورودی با میزان سرمایه شما هماهنگ نباشد، شما با خطر از دست رفتن سرمایه خود روبرو خواهید شد. حتما کلمه کال مارجین شدن را شنیدید اگر میخواهید با آن روبرو نشوید باید قوانین مدیریت حجم را یاد بگیرید 

 بنابراین باید به خوبی با قوانین مدیریت حجم آشنا باشید. برای مثال اگر سرمایه ای 100 دلاری دارید و معاملاتی با حجم بالاتر از یک لات روی آیتمی مثل طلا باز کنید، با هر حرکت کوچکی که بازار انجام می دهد شما ریسک زیادی را تجربه خواهید کرد.

یک مولفه اصلی در انجام هر معامله ای در فارکس تعیین حجم می باشد. باید در نظر داشت که حجم معامله  یک عنصر بسیار مهم در مدیریت ریسک می باشد.

بستن بخشی از معامله ای که به حد سود اولیه رسیده است یکی از روشهای مدیریت حجم در فارکس است. باز گذاشتن بخش دیگری از پوزیشن به این دلیل است که در صورت ادامه حرکت معامله گر به سود بیشتری برسد.

 انجام این روش در نسخه های 4 و 5 متاتریدر به یک صورت انجام می شود و تفاوت چندانی ندارد. با فشردن همزمان کلیدهای (ctrl + T) پنجره ترمینال را باز کرده تا بتوانیم پوزیشن را ببینیم. سپس دو بار کلید کردن بر روی آن حجمی را که مایلید ببندید(برای مثال اگر یه لات بود آن را به نیم لات تغییر می دهیم) را انتخاب و دکمه زرد رنگ را کلیک می کنیم و حجم را به میزانی که می خواهیم کاهش می دهیم.

چنانچه شما در سود باشید و بخواهید حجم پوزیشن خود را افزایش دهید، قواعدی دارد که باید با توجه به آنها اقدام به افزایش حجم کنید. مانند مشخص کردن نواحی ورود دوباره از قبل بر روی نمودار، محاسبه ریسک و همینطور محاسبه نقطه ضرر.

حرف آخر

 حجم معاملات در فارکس یکی از مفاهیم مهمی است که باید به خوبی پیش از آنکه به دنیای معامله گری فارکس وارد شویم بیاموزیم. در واقع درک کردن مفهوم  حجم معاملات در فارکس، یک معیار کلیدی برای ارزیابی سطح فعالیت در بازار فارکس است. 

 حجم معاملات در فارکس بسیار مهم است چرا که با نقدینگی ارتباط بسیار نزدیکی دارد. در واقع تاثیر مستقیم دارد بر توانایی تریدرها جهت باز و بسته کردن پوزیشنهای معاملاتی دارد. 

چنانچه حجم معاملات در بازار افزایش یابد، قیمت هم در همان سو حرکت می کند. البته این مفهومش این نیست که با بالا رفتن حجم قیمت هم افزایش می یابد.

اما آنچه که در این مقاله بر روی آن متمرکز بودیم توصیه هایی در راستای انتخاب صحیح و درست حجم در انجام معاملات فارکس از سوی معامله گران بوده است. با امید به آنکه مطالب عنوان شده مورد توجه شما همراهان خوب darsfx قرار گرفته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.