Take a fresh look at your lifestyle.

نرخ بهره در فارکس

نرخ بهره چیست و چرا مهم میباشد ؟

0 16

نرخ بهره در فارکس چیست؟ آیا می دانید کاهش و افزایش یافتن آن چه تاثیری در بازار های مالی از جمله بازار فارکس خواهد داشت؟ آیا شاخص و نماد نرخ بهره در فارکس را می شناسید؟ در طی سالهای اخیر بازار سهام و بازار های مالی بر فارکس به شدت تحت تاثیر پندامیک کووید 19 سقوط کردند. برای این روند شاید بتوان دلایل زیادی بیان کرد. اما یکی از توضیحاتی که در این رابطه منطقی تر به نظر می آید را می توان نرخهای بهره پایین در همه دنیا دانست.
در این مقاله به بررسی نرخ بهره در فارکس می پردازیم. با ما همراه باشید قطعا خواندن این مقاله خالی از لطف نخواهد بود.

فهرست مطالب

شاخص نرخ بهره در فارکس

نماد نرخ بهره در فارکس چیست

چرا نرخ بهره برای معامله گران فارکس اهمیت دارد؟

تاثیر افزایش نرخ بهره در فارکس

نرخ بهره در فارکس فکتوری

رابطه نرخ بهره با دلار

نرخ بهره با طلا فارکس

شاخص Interest rate در فارکس

بانک های مرکزی دارای سیاستهای پولی هستند که بنابر شرایط اقتصادی موجود تعریف شده است. بانک مرکزی برای اقتصاد اهدافی را مد نظر خود دارد. از مهمترین این اهداف تعیین نرخ رشد اقتصادی می باشد. در واقع رشد اقتصادی نشان دهنده شرایط اقتصادی یک جامعه  است. تمام تلاش ها و برنامه ریزی های دولت ها هم در راستای تحقق این هدف صورت می گیرند.  شاخص Interest rate در واقع بر مبنای نرخ یک ابزار مالی که به صورت واحد و یا گروهی از ابزارهای مالی تنظیم می شود تعیین می شود.

 شاخص Interest rate در فارکس ارزش قیمت یک ارز می باشد. این نوع از شاخص ها به عنوان معیارهایی مورد استفاده قرار می  گیرند که سایر نرخ های بهره بر مبنای آن مورد سنجش و اندازه گیری قرار می گیرند.

نماد نرخ بهره در فارکس چیست

نرخ بهره را در فارکس با Interest Rate شناخته می شود. در واقع مبلغی است که طرف وام دهنده برای استفاده از یک دارایی عنوان می کند. معمولا نرخ بهره تحت عنوان درصد سالیانه شناخته می شود. این دارایی های قرض گرفته شده به اشکال مختلفی می توانند باشد از جمله پول نقد، کالاهای مصرفی یا حتی دارایی های کلانی همچون ملک و اتومبیل.

 اما اگر بخواهیم بگوییم که هدف از نرخ بهره چیست می توان گفت که ممانعت از کاهش ارزش پول پرداختی در لحظه پرداخت و همچنین دریافت آن در آینده می باشد. 

سرمایه گذاران و وام گیرندگان از این شاخص برای تعیین نرخ سود محصولات مالی و همینطور خرید و فروش استفاده می کنند.

 

چرا نرخ بهره برای معامله گران فارکس اهمیت دارد؟

Interest rate  بازار فارکس را به گردش در می آورد. بازار را هدایت می کند و به همین دلیل هم دارای اهمیت بالایی است. به بیانی دیگر بازار فارکس به وسیله نرخ های بهره جهانی اداره می شود. Interest rate برای یک ارز  را می توان احتمالاً بزرگترین عامل در تعیین ارزش درک شده برای یک ارز دانست.

لذا دانستن اینکه بانک مرکزی یک کشور به چه نحوی  سیاست‌های پولی خود را مشخص می‌کند بسیار مهم است. از جمله این موارد، تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره است.

یکی از بزرگترین موارد  تاثیرگذار بر تصمیم بانک مرکزی در خصوص نرخ بهره، تورم می باشد.

 تورم چیست؟ تورم به معنای افزایش ادامه دار قیمت کالا و خدمات می باشد. تورم همان دلیلی است که چرا والدین شما کالایی را با  چندین سال پیش با یک بیستم و یا کمتر قیمت امروزه خریداری می کردند ولی شما امروزه باید چندین برابر پول بیشتری برای آن پرداخت کنید.

میتوانید با مطالعه مقاله تاثیر تورم در فارکس اطلاعات بیشتری را کسب کنید . 

این اصل پذیرفته ای شده ای است که تورم متوسط رشد اقتصادی را در پی دارد. اما بیش از حد آن می تواند اقتصاد را دچار آسیب کند. به همین دلیل هم بانکهای مرکزی همواره شاخص های اقتصادی که با تورم در ارتباط هستند مثل (شاخص قیمت مصرف کننده) CPI وهمینطور (شاخص هزینه های مصرف شخصی)PCE را رصد می کنند.

تاثیر افزایش نرخ بهره در forex

زمانی که معامله گران از نرخ بهره می گویند اشاره آنها به بانک مرکزی است. چرا که زمانی که تغییر می کند ارز کاملا از آن تبعیت می کند. پیش بینی گزارش نرخ بهره به وسیله بانک مرکزی در انجام معاملات به معامله گران کمک زیادی می کند. در صورت خوب بودن شرایط اقتصادی ممکن است که نرخ بهره افزایش پیدا کند که در این صورت باعث  افزایش ارزش ارز مورد نظر می شود. برعکس آن وقتی است که نرخ بهره کاهش یابد و به دنبال آن قیمت ارز کاهش می یابد.

      

Interest rate در فارکس فکتوری

 سایت فارکس فکتوری را حتما همه شما همراهان خوب darsfx می شناسید. از کاربردهای مهم فارکس فکتوری استفاده از اطلاعات تقویم اقتصادی و کاربرد آنها می باشد. چرا که انجام فعالیت در بازارهای مالی نیازمند بررسی و پیگیری اخبارها و رویدادهایی است که بازار فارکس را تحت تاثیر خود قرار می دهند. 

یکی از موارد مهمی که باید مورد توجه و بررسی قرار بگیرد، نرخ بهره در فارکس (Interest Rate) می باشد. زمانی که در خبرها باشد می تواند بسیار تاثیرگذار عمل کند. به عنوان مثال چنانچه نرخ بهره ایالات متحده اعلام گردد می تواند بر روی جفت ارزهایی که  دلار دارند و یا بعضا سایر جفت ارزها تاثیرگذار باشد.   

 

رابطه نرخ بهره با دلار

در ادامه بررسی Interest rate در فارکس ببینیم که رابطه اش با دلار چگونه است؟ در واقع نرخ بهره با یک ارز رایج نسبت مستقیم دارد. ارزش دلار بر مبنای نرخ بهره آمریکا سنجیده می شود. در بازار فارکس هم ارزی که نرخ بهره بالاتری داشته باشد ارزش بالاتری هم دارد. در واقع نرخ بهره باعث تقویت قیمت ارز می شود.

همینطور به تبع آن ارزش یک کارنسی هم تغییر می کند. برای مثال اگر نرخ بهره افزایش پیدا کند، ارزش دلار نیز بالا می رود. همچنین اگر نرخ بهره دلار به یورو بیشتر اعلام شود در اینصورت جفت ارز دلار به یورو هم صعود می کند. 

 

نرخ بهره با طلا فارکس

ببینیم که رابطه نرخ بهره در فارکس در مورد طلا چگونه است؟ در بازار های جهانی اصولا ارزش طلا با دلار مورد قیاس و اندازه گیری قرار می گیرد. البته گاها با ارزهای دیگر هم دارای نرخ برابری می باشد اما معمولا با دلار سنجیده میشود. تئوری های اقتصادی اینطور می گویند که بالا رفتن نرخ بهره بر روی طلا اثرات منفی میگذارد. اما بازار ها چیز دیگری را نشان داده اند. در طولانی مدت افزایش نرخ بهره ارزش طلا را هم بالا می برد. اما در کوتاه مدت به دلیل تاثیر آن بر دلار به شدت قیمتش کاهش پیدا می کند.

 

حرف آخر

نرخ بهره در فارکس از موارد بسیار مهمی است که همواره توسط معامله گران مورد بررسی قرار می گیرد. چرا که تغییراتی که Interest rate در فارکس می تواند ایجاد کند می تواند معاملات معامله گران را تحت تاثیر خود قرار دهد. در نتیجه از آن  برای  تحلیل و درک بهتر  پیش بینی حرکت بازار و انجام واکنش مناسب برای انجام درست معاملات  و کسب سود استفاده می شود. در این مقاله نرخ بهره در فارکس و ارتباط آن را با برخی آیتم ها از جمله طلا و دلار مورد بررسی قرار دادیم.

امیدوار هستیم که این مقاله به شما در شناخت بهتر این مفهوم اقتصادی مهم کمک کرده باشد.نظرات و تجربیات با ارزش خود را در این رابطه با ما به اشتراک گذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.