Take a fresh look at your lifestyle.

عوامل موثر بر طلا

طلا به عنوان آیتم معاملاتی مهم را مورد بررسی قرار میدهیم

4 41

عوامل موثر بر طلا در بازار چیست؟ آیا با مفاهیمی چون رکود طلا، آینده طلا ،تحلیل طلا فارکس،طلای جهانی فارکس آشنا هستید؟ طلا یکی از باارزش ترین و ایمن ترین دارایی ها شناخته می شود و همواره مورد توجه بازار های مالی و معامله گران و سرمایه گذاران می باشد به همین در این مقاله به بررسی عوامل موثر بر طلا اختصاص داده شده است. اگر شما هم علاقمند به مطالعه و سرمایه گذاری بر طلا هستید، این مقاله را از دست ندهید و چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید از طریق راههای ارتباطی با ما در ارتباط باشید تا بتوانید راهنمایی لازم جهت ورود به بازار طلا و معامله و یا سرمایه گذاری بر روی طلا را دریافت کنید .
اما در خصوص مهمترین عوامل موثر بر طلا قطعا اخبار و رویدادهای اقتصادی ، سیاسی و اخبار مربوط به جنگ را نمی توان نادیده گرفت که در حال نگارش این مقاله، جنگ بین روسیه و اوکراین یکی از آن عوامل است. اخیرا این فلز با ارزش اوجی ترین حرکتها در تاریخ خود را به نمایش گذاشته است. در ادامه بیشتر خواهیم گفت با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

عوامل موثر بر طلا چه چیزهایی می باشد ؟

تورم عوامل موثر بر طلا باعث چه می شود؟

رکود عوامل موثر بر طلا باعث چه میشود ؟

آینده طلا چه خواهد شد؟

عوامل موثر بر طلا چه چیزهایی می باشد ؟ 

در بررسی عوامل موثر بر طلا  که ارزش آن را تحت تاثیر قرار می دهد باید این را گفت که  امروزه مصارف طلا تنها برای مقاصد سرمایه گذاری و یا ساخت جواهرات خلاصه نمی شود.  بلکه از این فلز با ارزش برای ساخت وسایل الکترونیکی و همینطور مصارف پزشکی نیز استفاده می شود.

قیمت طلا تا تاریخ مارس 2022 بالاتر از 1700 دلار به ازای هر اونس بود. با وجودی که بیشتر از 300 دلار از ماه سپتامبر 2020 کاهش نشان داده است، باز هم نسبت به قیمت زیر 100 دلار که 50 سال پیش اتفاق افتاد، افزایش قابل توجهی داشته است. 

اهمیت عرضه و تقاضا طلا

همانند سایر آیتم های معاملاتی، در طلا هم عرضه و تقاضا بسیار مهم است. بانک های مرکزی و همینطور خزانه ها از جمله منابعی هستند که برای این فلز تقاضای بالا دارند. تقاضا برای سرمایه گذاری خصوصا از جانب صندوقهای بزرگ ETF را می توان از دیگر عوامل زیر بنایی برای قیمت طلا  و عوامل موثر بر طلا دانست.

از دیگر عوامل موثر بر طلا 

می توان به نوسانات ارزی به ویژه دلار اشاره کرد، گاهی اوقات طلا در خلاف جهت دلار آمریکا حرکت می کند. علت آن این است که طلا بر اساس دلار است و این علتی است که آن را تبدیل به یک محافظ در برابر تورم می نماید. عرضه طلا  که از طریق معادن صورت می گیرد از سال 2016 کاهش داشته است.  

تحلیل طلا

 تورم، عوامل موثر بر طلا باعث چه می شود؟ 

در ادامه بررسی  عوامل موثر بر طلا و همینطور افزایش قیمت طلا، تورم را بررسی خواهیم کرد. خواهیم دید که چرا تورم باعث افزایش قیمت طلا می شود؟

هنگامی که تورم وجود دارد، قیمت  کالاهای مصرفی بالا رفته و گران‌تر می‌شود. و در نتیجه دلار را از ارزش می اندازد و از آنجا که دلار از عوامل موثر بر طلا می باشد و همیشه طلا بر اساس دلار می باشد، متناسب با تورم قیمت آن افزایش پیدا می کند. این امر طلا را تبدیل به یک سپر حفاظتی خوب در برابر تورم می کند. چرا که سرمایه گذاران جهت حفظ ارزش دارایی های خود، سرمایه نقدی خود را تبدیل به طلا می کنند. افزایش علاقه مندی معامله گران باعث ایجاد چرخه صعود در طلا می شود. و تا آنجا پیش می رود که اثر تورم را رو به کاهش گذارد.

نتایجی که در پی تورم به عنوان یکی از عوامل موثر بر طلا حاصل می گردد دو مورد است. اثر اول کاهش ارزش دلار است و اثر دیگری که تورم بر طلا می گذارد منوط به احساسات بازار و حدس و گمان می باشد. مشتاقان پیگیری اخبار مربوط به تحلیل طلا فارکس و طلای جهانی فارکس قطعا آگاهی دارند که هر زمان که فدرال رزرو اشاره به افزایش نرخ بهره می نماید، شاهد افزایش قیمت طلا هستیم. در واقع همه چیز به منابع بر می گردد هنگام تورم، پول بی ارزش می شود نتیجه آن افزایش طلا و ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین می باشد آنها به هیچ بانک مرکزی وابسته نمی باشند. چرا که این منابع دارای محدودیت میباشد و این دقیقا نکته اصلی می باشد.

  

رکود، عوامل موثر بر طلا باعث چه میشود ؟ 

در ادامه بررسی عوامل موثر بر طلا در این بخش ببینیم که رکود چه تاثیری بر طلا دارد و در زمان رکود چه اتفاقی برای طلا می افتد؟ 

قیمت فلزات با ارزشی همچون طلا، نقره و شمش ارتباطی با سایر آیتم های سرمایه گذاری ندارد. فلز زرد رنگ از نقطه نظر تاریخی همواره ارزش خود را در طول دوران حفظ نموده است.

لذا زمانی که ارزش سایر سرمایه‌گذاری‌ها کاهش پیدا می کند، طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن  همواره جایگاه ویژه خود را دارد.

منصفانه است اگر که بگوییم در دوره رکود طلا معمولا افزایش قیمت نشان می دهد و این به این دلیل می باشد که رکود یکی از عوامل موثر بر طلا  است و میزان تقاضا به وسیله سرمایه گذارانی که تمایل دارند به سبد تجاری خود تنوع دهند و یا آن را گسترش دهند بالا می رود. البته در صورتی که تقاضا برای طلا در بازار کاهش یابد رکود طلا اتفاق خواهد افتاد. همانند آنچه در بازار طلا و سکه ایران در پایان سال 2021 و اوایل سال 2022 اتفاق افتاده است. 

اخیرا به دلیل تنشها و جنگ روسیه و اوکراین به عنوان یکی از عوامل موثر بر طلا شاهد افزایش قیمت طلا بوده ایم که در طی دو سال اخیر بی سابقه بوده است بعضی ها گمان این را می دهند که شاید رکود دیگری در راه است. و در نهایت میتوان گفت تاثیر جنگ در سرمایه با ارزشی چون طلا تاثیر دارد . 

تحلیل طلا

آینده طلا چه خواهد شد؟  

در بخش آخر از مقاله و مبحث عوامل موثر بر طلا و بررسی فاکتورهایی که بنا به هر دلیلی می تواند قیمت طلا را جابجا کرده و باعث تغییر روند قیمتی طلا شود، ببینیم که عوامل موثر بر طلا آینده این فلز گرانبها را به کدام سو خواهد برد؟  

در مورد  آینده طلا، از آنجا که طلا بازاری تثبیت شده و نسبتا آرامی دارد، پیش بینی های زیادی هم برای آینده طلا وجود دارد. البته برخی عوامل موثر بر طلا  هستند. که باید جهت پیش بینی های بلند مدت برای طلا در نظر گرفته شوند و اغلب هم قابل پیش بینی نمی باشند. که از جمله آنها می توان عرضه معدن و یا درگیریهای ژئوپلیتیک را مثال زد.

فاکتورهایی هم وجود دارد که به افزایش قیمت طلا کمک می کند. مانند تورم ارز و همچنین احتیاج به دارایی های امن که منجر به افزایش آهسته قیمت طلا در طی سالها شده اند.

بد نیست اشاره ای هم داشته باشیم به داستان طلای دیجیتال که ارزش بازار طلا را تحت تاثیر خود قرار داده است. اما به دلیل بروز پاندمیک و… بازگشت مجدد طلا به اوج خود آغاز شده است. 

کارشناسان با توجه به تحلیل طلا فارکس و همینطور بررسی طلای جهانی فارکس، تا پایان سال 2025 پیش بینی می کنند. که طلا حرکتهای پایداری را انجام دهد. طلا می تواند تشکیل الگوی پرچم صعودی را داده و افزایش قیمت  پیدا کند. برخی از بانکها اهداف خود را برای بالاتر از 2000 دلار تنظیم کرده اند.  

 

حرف آخر ..

 

عوامل موثر بر طلا همواره قیمت این فلز با ارزش را تحت تاثیر قرار می دهند. انسان همواره شیفته طلا بوده است و احتمالا در آینده هم خواهد بود. از جمله عوامل موثر بر طلا که باعث افزایش قیمت آن بوده می توان به تقاضا برای طلا، طلای موجود در ذخایر بانک مرکزی ، ارزش دلار و همینطور تمایل به حفظ آن به عنوان یک سپر در مقابل کاهش ارزش پول و تورم اشاره کرد. 

مقالات بسیاری در ارتباط با طلا به عنوان یک سرمایه گذاری مالی به نگارش درآمده است، اما طلا را از جنبه های دیگری مانند اجتماعی و روانی  قابل بررسی می باشد. از دوران تمدن باستان طلا همواره برای بشریت دارای جایگاه ویژه ای بوده به عنوان پول جهت انجام مبادلات، ذخیره ارزش، جواهرات مورد استفاده قرار گرفته است.    

اگر بخواهیم طلا را از منظر عنصری مورد بررسی قرار بدیم، طلا را می توان منطقی ترین انتخاب به عنوان وسیله مبادله کالا و خدمات در نظر گرفت. به قدری این فلز فراوان است که قادر است سکه ایجاد کند. اما به اندازه ای نادر می باشد که همه قادر به تولید آن نیستند. اقتصادها و جوامع برای این فلز برای طلا ارزش قائل شده اند. و این دلیل تداوم ارزش و ماندگاری آن است.

با امید به آنکه  بررسی عوامل موثر بر طلا مورد توجه شما عزیزان همراه قرار گرفته باشد. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر دارید می توانید با ما در ارتباط باشید. سوالات خود را بپرسید و یا در انتهای مقاله نظرات و سوالات خود را برای ما ارسال کنید .  

4 نظرات
 1. یلدا می گوید

  طلا ارزی هست که خیلی خیلی پر نوسانه و کاملا پول سازه. هم خیلی تاثیر پذیره و هم خیلی تاثیرگذار. عرضه و تقاضا مهمترین اثرگذاریهان

 2. milan می گوید

  نوسان طلا خیلی زیاده برای ترید طلا یا باید سرمایه زیاد داشت یا دانش مناسب….

 3. فرهاد می گوید

  من تو فارکس روی طلا معامله کردم و همیشه یکی از ریسکی ترین و پر نوسان ترین آیتم هاست. هم خوب توش سود کردم و هم خوب هم ضرر کردم 🙂

 4. فرهاد می گوید

  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.