Take a fresh look at your lifestyle.

کال مارجین در فارکس

کال مارجین در فارکس چیست و چه زمانی اتفاق می افتد ؟

0 20

کال مارجین در فارکس چه معنایی دارد؟ زمانی که کال مارجین در فارکس اتفاق می افتد باید چه کنیم؟ و یا به طور کلی چه باید کرد که کال مارجین نشویم. این مقاله را به بررسی call margin و علت رخ دادن آن و اینکه چطور از کال مارجین شدن جلوگیری کنیم؟ اختصاص داده ایم.
با darsfx در این مقاله همراه شوید تا با این مفهوم مهم و چگونگی محاسبه کال مارجین و همینطور اینکه چگونه از رخ دادن کال مارجین در فارکس جلوگیری کنیم، بیشتر آشنا شوید.
همانطور که بارها گفته شده آشنایی با مفاهیم اولیه فارکس و در ادامه آن فارکس پیشرفته به ما در درک بهتر این بازار پر رمز و راز کمک بسیاری می کند. اگر این مفاهیم به خوبی و درستی درک شوند، معامله گر قادر خواهد بود که در وقت مناسب عکس العمل درست و بجا نشان داده و جلو ضرر را بگیرد.

فهرست مطالب

کال مارجین به زبان ساده

علت کال مارجین شدن چیست ؟

چگونه در فارکس کال مارجین نشویم

چگونه از کال مارجین شدن جلوگیری کنیم

کال مارجین به زبان ساده

در ابتدا خوب است که ببینیم  کال مارجین در فارکس چه معنایی دارد؟ قبل از آنکه به کال مارجین بپردازیم، خوب است که بدانیم مارجین چیست؟ مارجین به موجودی پولی است که در حساب یک تریدر یا معامله گر وجود دارد گفته می شود. کال مارجین به زبان ساده اخطاری است برای کسری موجودی در حساب معاملاتی معامله گر.  

اصطلاح کال مارجین در بزرگترین و معتبرترین بازارهای مالی دنیا در جهان مثل بازار فارکس و بورس کاربرد دارد.  زمانی اتفاق می افتد که سطح یا لول مارجین در فارکس به یک سطح یا آستانه تعیین شده ای رسیده باشد. اما در این سطح چه اتفاقی می افتد؟ اینکه برخی پوزیشن ها و یا مواردی همه آنها بسته می شوند و یا منحل می شوند.

سطحی که از آن نام برده شد ، یک عدد و درصد است که توسط بروکرها به صورت های متفاوتی تعیین می شود. برای مثال بعضی از بروکرهای فارکس مارجین کال 100% را معین می کنند. در مثال مطرح شده مفهوم آن این است که چنانچه سطح مارجین حساب شما یا به عبارتی میزان ضرر حساب شما به 100% برسد یه کال مارجین اتفاق خواهد افتاد. این پیغام کال مارجین کال( margincall) از معامله گر می خواهد که موجودی خود را اضافه کند.

علت کال مارجین شدن چیست ؟

برای آنکه بدانیم علت  کال مارجین در فارکس چیست؟ خوب است اول بدانیم که محاسبه کال مارجین به چه نحوی صورت می گیرد؟ کال مارجین را می توان نقطه ای در مارجین لول دانست. سطح مارجین بسته به میزان سودآوری تریدر مرتب در حال تغییر است. کال مارجین آن نقطه ای است که تعیین می شود تا از انجام معاملات جدید تریدر جلوگیری شود تا زمانی که با اضافه کردن موجودی و یا بستن تعدادی از معاملات خود سطح مارجین لول خود را بالاتر از نقطه margincall قرار دهد.

در اینجا به شما پیشنهاد میکنیم قبل از باز کردن حساب مشخصات کامل اکانت خود را مطالعه کنید آیا میدانید چه مشخصاتی در حساب اهمیت دارد ؟ مقاله ایجاد حساب فارکس را مطالعه کنید 

 اما چه می شود که کال مارجین رخ می دهد؟ هنگامی که ضررهای معاملاتی تریدر به نحوی باشد که سرمایه موجود تریدر به کمتر از 70% (این عدد بسته به بروکر شما می تواند متفاوت باشد) میزان تضمین اولیه برسد، حساب معاملاتی margincall  می شود.

به غیر از زمان هایی که معامله گر یک معامله را باز گذاشته و در حال ضرر است، احتمالات دیگری هم وجود دارد مثل باز کردن چند سفارش پندینگ که منجر به عدم تمرکز و گیج شدن تریدر شود. این قبیل سفارشات نیز ممکن است منجر به کال مارجین شوند.  

چگونه در فارکس کال مارجین نشویم

برای بسیاری از تریدرها شاید اتفاق و تجربه ناخوشایند کال مارجین در فارکس رخ داده باشد.

دقت به مواردی همچون محاسبه کال مارجین و نظارت بر سطح مارجین و اطمینان از این موضوع که همیشه مارجین اضافی دارید تا ترید شما جای تنفس داشته باشد. پس این امر بسیار ضرورت دارد که بدانید برای هر معامله چه میزان مارجین استفاده می کنید. در واقع نباید بدون در نظر گرفتن نیازهای مارجینی پوزیشنی را باز کنید.    

اگر میخواهید در بازار دوام بیاورید  باید این را به خوبی یاد بگیرید که چه زمانی باید جلوی ضرر های خود را بگیرید. باید مفهوم نوسان را درک کنید و همینطور نسبت به اخبار و رخدادهایی که می توانند جهش و بی ثباتی در قیمت ها و در نهایت  کال مارجین در فارکس را سبب شوند بی تفاوت نباشید. نهایتا این موضوع را همواره مد نظر داشته باشید که در انجام معامله مدیریت کردن ریسک باید بر سود کردن ارجحیت داشته باشد.

چگونه از کال مارجین شدن جلوگیری کنیم

چه کنیم که جلوی کال مارجین در فارکس را بگیریم؟ در بخش قبلی به این موضوع پرداخته شد. در این بخش توضیحات تکمیل تری ارائه می شود.

هر تریدری باید بداند که دارای وظایفی است. یکی از اصلی ترین وظیفه یک تریدر، مدیریت ریسک برای جلوگیری از رخ دادن کال مارجین در فارکس است. در این بخش به بعضی از راهکارهایی که به ما کمک می کند تا margincall نشویم اشاره می کنیم.

به یاد داشته باشید که با همه حجم معاملات خود به یکباره وارد معامله نشوید و آنها را تقسیم کنید(مقیاس گذاری). ممکن است گمانه زنی  شما در مورد حرکت قیمت اشتباه از آب درآید و بر اساس آن اشتباه یک پوزیشن بزرگ، فروش بزرگ برای آیتم معاملاتی مورد نظر مثل جفت ارز باز کنید. چرا که فکر می کنید قیمت خیلی بالا رفته است و دیگر امکان ندارد از آن بالاتر برود. انجام چنین معامله ای احتمال کال مارجین شدن را افزایش می دهد. در چنین مواقعی بهتر است که با معاملات با حجم پایین شروع کنید. برای مثال بجای آنکه معامله 4 مینی لاتی باز کنید، با یک مینی لات پیش بروید و سپس اگر بازار به میل شما حرکت کرد،  حجم معامله خود را اضافه کنید. 

این را هم بگوییم که در چنین روشی شاید لازم باشد میزان مارجین بیشتری را بکار گیرید. در حقیقت در شیوه تناسب گذاری در معاملات و استفاده از سطوح مختلف حد ضرر، ریسک ضرر نیز پخش می شود و این امر احتمال کال مارجین شدن را پایین می آورد.

حرف آخر

 کال مارجین در فارکس یکی از مفاهیم بسیار مهم در فارکس می باشد که اگر آن را ندانیم. ممکن است سرمایه خود را از دست بدهیم.حتما قبل از اینکه اکانت خود را در بروکر اقتتاح کنید مشخصات کامل آن اکانت را مطالعه نمایید تا با اگاهی کافی وارد شوید .  باید این مفهوم و همینطور روشهای جلوگیری از کال مارجین در فارکس را بخوبی بدانیم. تا با استفاده و بکارگیری درست آن مانع از بروز ضررهای بزرگ شویم.

 کال مارجین در فارکس هنگامی اتفاق می‌فتد که سطح مارجین حساب شما به زیر سطح مینیمم تعیین شده برسد. در این هنگام شما از سوی بروکر خود پیامی مبنی بر شارژ حساب معاملاتی خود و رفع درگیری مارجین  دریافت می کنید. بنابراین رصد کردن میزان مارجین جهت در امان ماندن از کال مارجین شدن در فارکس بسیار مهم است.  با امید به آنکه شما عزیز خواننده هرگز چنین اتفاقی را در معاملات خود تجربه نکنید.  

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.